W trek v parku Torres del Paine: vše co potřebujete vědět o treku

Last updated on 24/03/2022

Slavný W trek v Patagonii. O tomto treku už slyšel snad každý milovník hor a turistiky. Jít ho je možná i váš sen, stejně jako byl i náš. Nachází se v národním parku Torres del Paine kousek od městečka Puerto Natales na jihu Chile. Největším lákadlem a nejznámějším místem je Cerro Torres, ke kterému každoročně míří tisíce turistů. Ano, tisíce. Co to znamená? Kromě ostřílených turistů tady potkáte i lidi, kteří jsou spíše sváteční horalové a jde to na nich vidět.

Místní se jim to snaží všemožně usnadnit. Kromě kempů zde vybudovali hotely a restaurace, připraví vám balíček s jídlem na několik dní od snídaně až po večeři nebo se za nějaký ten peníz můžete připojit i na WIFI. V podstatě můžete zvládnout čtyřdenní trek pouze s malým batůžkem, ve kterém budete mít oblečení. Navíc se můžete v průběhu treku v pohodičce osprchovat v teplé vodě. S těmito službami samozřejmě každoročně rostou i ceny. Ale tak už to bohužel všude na světě chodí. ☺ 

TIP: Na treky v Torres del Paine můžete natrénovat v Národním Parku Los Glaciares. Kousek od městečka El Chaltén můžete vyrazit k Cerro Torre nebo k Cerro Fitz Roy. My jsme tam strávili úžasnou noc pod širákem a užili si východ slunce.

Torres del Paine

Jak se do Torres del Paine dostat?

Torres del Paine je od města Puerto Natales vzdáleno ještě necelé 2 hodiny jízdy autem. Proto je půjčení nebo koupení vlastního auta nejideálnější a nejpohodlnější řešení. Nicméně každý den z města vyjíždí několik autobusů různých dopravců. Ceny za lístek by se měly pohybovat kolem 10 000 – 15 000 CLP. Doporučujeme koupit si lístek předem a zjistit si i přesné časy odjezdu na autobusovém nádraží. Autobusy by měly odjíždět ráno i odpoledne, ale frekventovanější časy odjezdu jsou ty ranní. Pokud vyrazíte brzy, stihnete si užít váš den v Torres del Paine naplno. Autobusy vždy nejprve zastaví u administrační budovy u jezera Amarga. Zde musíte vystoupit a koupit si lístek do parku. Poté, co zakoupíte lístek, zase naskočte do autobusu a ten už vás odveze k výchozímu místu.

TIP: Autobusy přijedou k jezeru kolem 8:30 a odjíždí v 9:00. Měli byste tedy celkem v pohodě stihnout lístek koupit, ale tvoří se tam dost velké fronty. Doporučujeme pro jistotu zrychlit tempo, ať jste na řadě první. ☺

My jsme začali využívat autobusy až přímo v Torres del Paine. Hlavní trasa, kde jezdí autobusová spojení, je mezi místem „Central“ a „Pudeto“ (viz. mapa níže). Z místa Central jezdí Shuttle bus každé dvě hodiny, který buď končí u laguny Amarga nebo pokračuje až k hotelu Grey přes Pudeto. Cena za lístek Central -> laguna Amarga je 3000 CLP/osoba. Od laguny Amarga k Pudeto jezdí navíc i výše zmíněné autobusy, které jedou až z města. Tyto busy údajně jezdí jen dvakrát za den. Ráno v 9:00 a odpoledne kolem 16:00. Časy odjezdů vám řeknou přímo v administrační budově. Lístek laguna Amarga -> Pudeto nás stál 5000 CLP/osoba.

Jakou čekat cenu za vstup?

Vstupné se v Torres del Paine liší pro cizince a pro chilany. Tady se vám levnější vstupy díky občanskému průkazu mohou vyplatit, protože cena pro chilany je více než o polovičku levnější. My jsme Torres del Paine navštívili v únoru 2020 a ve srovnání s předchozím rokem šel vidět značný nárůst cen. Například cena za vstup se pro cizince změnila o 14000 CLP. Doporučujeme zjistit si ceny před návštěvou.

Vstupné lze zaplatit v administračních budovách. Jedna se nachází u Laguny Amarga a druhá u jezera Toro. Teoreticky by šel celý park projít i bez placení, protože zde nejsou žádné kontrolní brány. Stejně jako v Cerro Castillo vás však mohou kdykoliv zastavit a chtít po vás ukázat lístek. 

Kromě vstupu možná budete platit i za katamarán z přístavu Pudeto do Paine Grande. Proč možná? To už záleží na tom, jakou trasu zvolíte. Ještě v roce 2019 byla možnost si koupit zpáteční jízdu katamaránem za zvýhodněnou cenu (30 000 CLP). Nyní už to bohužel nejde a vždy je nutné si koupit jízdenku na každou cestu zvlášť.

Vstup k únoru 2020Cena
Cizinec – více než 3 dny35 000 CLP
Místní – více než 3 dny10 000 CLP
Cizinec – méně než 3 dny25 000 CLP
Místní – méně než 3 dny7 000 CLP
Katamarán23 000 CLP

TIP: Platbu za vstup a trajekt lze provést pouze v hotovosti. V baru u Refugio Central jsme mohli platit i kartou.

V celém národním parku je zakázáno kempovat mimo vyhrazená místa. Tedy, my jsme několik nocí spali v autě na parkovišti a nikdo nás nevyhnal. Postavit si tady stan by ale asi nebylo úplně vhodné. Počítejte tedy s výdaji navíc za ubytování. 

Kde se můžete ubytovat?

V celém národním parku je několik možností ubytování, ať už po trase nebo mimo trasu. Velmi doporučujeme udělat si rezervaci hoooodně dopředu. Hlavně pokud plánujete návštěvu na sezónu (leden – březen). Kempy jsou často úplně vybookované a tak vám pak nezbyde nic jiného než si připlatit za pokojík, cestovní agenturu nebo úplně změnit plány tak, abyste ani v kempu nemuseli být. Proč se to stává? Důvodem je nákup velkého počtu míst místními cestovními agenturami, kteří je nakonec ani nemusí prodat. Je docela k naštvání, když pak procházíte kolem poloprázdných kempů, kde jste mohli být zdarma právě vy. 

Vybírat tedy můžete buď z kempů nebo z turistických chat tzv. refugio. V centrální části si můžete zaplatit i za hotel Torres. Nejvíce využívané jsou kempy. Ty spravují tři společnosti:

  • Conaf
  • Vertice
  • Fantástico Sur
Kempy v Torres del Paine

Tyto kempy jsou rozmístěny po celém parku, ať už jste na W nebo O treku. Je tedy možné, že se nevyhnete rezervaci místa v každém z nich. Blbý je, že nemají jednotný rezervační systém, a tak nemůžete provést rezervaci najednou. Může se pak stát, že než zarezervujete místa u jedné z nich, u druhé se během toho vyprodají. Nám se při dvou pokusech o rezervaci (nejprve levnější místo, následně dražší) stalo, že neprošla platba, ale booking místa proběhl. To jsme však netušili a chtěli udělat rezervaci znovu, ale ejhle, už nebylo místo. Naštěstí jsme nakonec napsali přímo do kanceláře společnosti, kteří nám nezaplacenou rezervaci potvrdili a my mohli zaplatit osobně. Jinak bychom byli bez kempu.

Kempy CONAF jsou zcela zdarma, a proto jsou pryč jako první. CONAF je státní organizace, které má v Chile na starost udržování přírodního bohatství, a hlavně národních parků. Jejich kempy jsou vybaveny jednoduše – místo na stan, suchý záchod a bouda, kde si můžete uvařit. 

kemp v Paine Grande

Kempy Vertice a Fantástico Sur jsou soukromé podniky, které si v Torres del Paine udělaly byznys. Tam už si za ubytování musíte zaplatit. Kromě toho si můžete vybrat, zda chcete pouze kempovací místo (vlastní stan i spacák), kempovací místo se stanem (pouze vlastní spacák), kempovací místo se stanem i spacákem nebo ubytování v pokoji. Výhodou může být, že se vyhnete nošení těžké krosny a vystačíte si pouze s oblečením a jídlem. V každém kempu můžete najít i sprchu (dokonce s teplou vodou), prostor na vaření, minimarket či restauraci.   

Mimo hlavní trasu můžete využít ubytování hotelu Grey nebo často zmiňovaného a doporučované kempu Ecocamp

Zákaz kempování mimo určená místa

Proč je tento zákaz? Jednoduché. Lidi jsou k přírodě bezohlední. A upřímně mě stále překvapuje, jak moc. Jde to vidět i zde. Prosby, aby si odpadky odnesli sebou jsou častokrát k ničemu. Nakonec raději do kempu uprostřed ničeho přivezou popelnice na tříděný odpad a postarají se o pravidelný vývoz. No co, možná jednodušší než po lidech uklízet bordel. Dřevěné cedule říkající: „Nenechávejte toaletní papír v lese a odneste ho sebou“, jakoby nebyly. Druhý důvodem zákazu je fakt, že místní lesy a louky již několikrát vyhořely vinnou člověka. Nikdy si proto nevařte mimo vyhrazená místa.

Turistické trasy v Torres del Paine

V Torres del Paine můžete vyrazit na vícedenní i jednodenní túry. Úplně nejznámejší jsou treky s názvem W trek nebo O trek. Divné názvy? No, jednoduše jsou odvozeny od toho, jak trasy vypadají. Treky se dají různě modifikovat a upravit dle potřeb. Nakonec vám z toho vznikne třeba Y trek nebo U trek. ☺ Co tedy vše můžete jít?

Trek v Torres del Paine

„W“ trek

W trek je trasa na 4-5 dní. Každý den nachodíte něco kolem 20 km. Trek můžete jít ze dvou stran, a to buď z „Central“ nebo z Paine Grande. Do Central je možné se dostat autobusem nebo autem. Před Welcome Centrem je velké parkoviště, kde bude vaše autíčko v bezpečí. Druhou možností je vyrazit z Paine Grande. Tam se ale musíte dostat trajektem z místa zvaného „Pudeto“. I zde se nachází parkoviště, které je ale nechvalně známé silný větrem. Párkrát se stalo, že vítr nadzvedl kameny a vymlátil autům okna nebo auta celé převrátil. Je tedy na vás, co zvolíte. My jsme zvolili úplně jinou variantu. Nechali jsme auto u administračního centra u jezera Amarga a odtud jsme se svezli busem do Pudeta. Zpátky k autu jsme se zase dostali shuttle busem z části „Central“. 

První den: Pudeto -> kemp Paine Grande -> ledovec Grey -> kemp Paine Grande

Po příjezdu do Pudeta jsme museli čekat další hodinu na trajekt. Trajekt odjížděl v 11 hodin. Ono by to tolik nevadilo, ale v tomto místě je vážně větrno. Navíc začalo nepříjemně pršet a člověk zde nemá tolik možností, kam se schovat. 

V Paine Grande jsme měli zaplacený kemp, a tak naše první kroky vedly právě tam. Postavili jsme stan, rychle se najedli a vyrazili na první část treku. Šli jsme na ledovec Grey. Cesta tam i zpět nám zabrala asi 6 hodin, takže jsme to za odpoledne krásně stihli. Cesta vede nejprve údolím, poté podél pobřeží a kolem kempu Grey. Trasa není moc náročná, ale je docela dlouhá. 

Druhý den: kemp Painde Grande -> vyhlídka Británico -> kemp Francés

Druhý den byl o něco náročnější. První část úseku vede ke kempu Italiano podél pobřeží jezera. Cesta není náročná, ale ty krosny na zádech to mohou dost stěžovat. Proto jsme se rozhodli, že druhou část cesty, na vyhlídku Británico, půjdeme bez nich. Původně jsme chtěli dojít až do kempu Francés, postavit stan a pak se na vyhlídku vrátit. Nakonec jsme se rozhodli, že krosny necháme u hlavní budovy Italiana (nebyli jsme jediní). Odtud je to cesta lesem a do kopce. Nahoře vás bude čekat pohled zpět do údolí, na jezero a na okolní hory. Z Italiana jsme šli do kempu Francés další dva kilometry. Další možností ubytování je kemp Los Cuerno, který je ale ještě o něco dál.

Jaké jsou naše zkušenosti z kempů? Kemp Paine Grande je největší a na stany je tam dostatek místa. Nevýhodou je, že není vůbec krytý, a taky tam neustále fouká. Vytvořili tam proto docela velkou „jídelnu“, kde si můžete v klidu uvařit na vlastní bombě nebo večer posedět u čaje či pivka. Pivo v minimarketu stojí 5000 CLP. Můžete si koupit i vajíčka nebo plynovou bombu, kdyby došla. Kemp Francés je víc v lese a na stany tam moc prostor není. Vytvořili vyvýšené dřevěné platformy mezi stromy a pařezy, kde si však bohužel vlastní stan postavit nemůžete. Tím se náklady na W trek zvyšují. Díky tomu, že je kemp v lese, tolik tady nefouká, ale vaření je povoleno také pouze na určeném místě. Tady ale nenajdete velkou jídelnu, ale spíš takový koutek, kde se moc lidí nevejde. Moc jsme nechápali, proč prostor nezvětšili na úkor obřích budov se záchody a sprchou. 

Třetí den: kemp Francés -> Central

Třetí den treku pokračuje podél pobřeží. Po celou dobu můžete sledovat výhledy na okolní hory. Cesta z kempu Francés do kempu Central trvala 6,5 hodin. Opět není až tak náročná, ale dlouhá. Hlavní trasa z Paine Grande do Central není ani moc do kopce spíše se vlní – nahoru a zase dolů. Kopce si užijete vždy při výstupu na jednotlivé vyhlídky (Grey, Británico, Base de las Torres). Třetí den můžete zakončit v kempu Central nebo je možnost dojít do kempu Chileno. My jsme za kempy nechtěli platit, a tak jsme jednu noc strávili v autě. 

ledovec Grey v Torres del Paine

Čtvrtý den: trek na vyhlídku Base de las Torres

Největší výkon nás čekal čtvrtý den, a to na vyhlídku Base de las Torres. Nejznámější a nejfotogeničtější kopec v Torres del Paine. I my jsme se na něj moc těšili a chtěli jsme si pobyt kvůli tomu výšlapu prodloužit. Počasí totiž na čtvrtý den ukazovalo déšť a vítr. Ráno jsme se probudili a všechno bylo jinak. Svítilo slunce, hory byly krásně vidět. A tak jsme vyrazili.

O 3 hodiny později bylo vše jinak. Během jednoho půldne jsme zažili slunečno, déšť, silný vítr i sníh. Nakonec jsme stihli udělat jednu fotku, než se přitáhla mlha. No nevadí. Trasa vede skrz údolí zčásti lesní cestou a zčásti cestou kamenitou. Nejnáročnější úsek je asi hned ze začátku skoro až ke kempu Chileno, a potom poslední úsek poté, co vyjdete z lesa. Za tento výkon jsme se odměnili na konci v refugiu pivkem, kávou a na tajňáka teplou sprchou.

Base de Los Torres

Co bychom udělali příště jinak? Za včas bychom si zarezervovali kemp Italiano, protože je zdarma a je úplně dostačující. Druhou věcí je, že bychom šli trek obráceně tedy Central -> Paine Grande. Proč? Podél pobřeží jsme měli hory viditelné spíše za sebou, a tak pokud jsme se chtěli „vyhlížet“, museli jsme se otáčet. 

„O“ trek

Trek, který je na 8-10 dní. Opět podle toho, jaké kempy na trase zvolíte a kolik kilometrů jste schopni za den jít. V podstatě obejdete celý Torres del Paine. Polovina trasy je totožná s W trekem

„Y“ trek + Base de las Torres

Pokud chcete ušetřit, je tohle pravděpodobně nejlepší varianta. Nemusíte využívat katamarán, ale rovnou vyrazit pěšky, a to od budovy administrace Headquarters do kempu Paine Grande. Tato cesta je dlouhá 17 km a půjdete po ní tam i zpět. Z Paine Grande pak můžete dělat vždy jednodenní výšlapy – k ledovci Grey (jeden den) a na vyhlídku Británico (druhý den). Nevýhodou je, že jdete vždy stejnou cestou tam i zpět. A teď se ptáte, co Base de las Torres? No, ten vám pochopitelně zůstane také na jednodenní výlet z „Central“.

„U“ trek

Písmenko U dostanete, když přijedete a odjedete katamaránem k Paine Grande a odtud budete také dělat jednodenní výlety k ledovci Grey a na vyhlídku Británico. Další možností, jak získat „U“ je vynechat vyhlídku Británico a jít pouze na Grey a Base de las Torres. Ptáte se, proč by to někdo dělal? No, našli jsme i takové varianty.

Jednodenní treky

Na všechny zmíněné trasy jde dělat pouze jednodenní túry bez přespání v kempu. Znamená to tedy, že budete muset jet katamaránem čtyřikrát, což je nejvíc nákladná varianta. Opět, proč byste nad tímto měli vůbec uvažovat? Je to varianta, kdy na vás ve vašem termínu bohužel nezbyde místo v žádném kempu. I to se stává.

vodopád Salto Grande

Kromě těchto denní treků na hlavním úseku, můžete objevovat Torres del Paine i z jiných úhlů. Můžete vyrazit třeba k laguně Verde, vodopádu Salto Grande, na Zapata lookout, k laguně Azul nebo až laguně Cebolla. Možností je spousta, je to jen na vás. 

Kolik nás W trek stál?

Ceny se mění každý rok, a proto doporučujeme zjistit si ceny předem. 🙂

AktivitaCena za osobu v CLP
Vstupné do parku (s chilskou občankou)10 000 CLP
Cena za kemp Paine Grande6 500 CLP
Cena za kemp Francés (full equipo bez spacáku)25 000 CLP
Katamarán23 000 CLP
Autobusy po parku8000 CLP

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *