4 denní trek v Cerro Castillo

Last updated on 22/04/2020

Cerro Castillo – přírodní hrad, který se tyčí vysoko nad Aysénskou krajinou ve výšce 2 675 metrů. To je místo, které byste neměli minout, pokud pojede po silnici Carretera Austal. Okolní příroda je ohromující. Čekají vás ledovce, horské řeky, zasněžené vrcholky, překrásné lesy a tyrkysově modré laguny.

Národní park Cerro Castillo ukrývá treky, které jsou často srovnávány se slavným „W“ trekem v Torres del Paine. Jednou z jeho výhod je menší počet návštěvníků. Během cesty potkáte více zvířat než lidí. Ani my jsme si tuto krásnou oblast nenechali ujít, sbalili batohy a vyrazili trekovat.

Cerro Castillo trek

Co byste měli vědět před návštěvou

Dle vašich preferencí a časových možností si můžete vybrat, zda vyrazíte na jednodenní či vícedenní trek. I jednodenní výšlap stojí za to. Dostanete se k laguně Cerro Castillo s výhledem na samotný vrchol, zasněžené vrcholky hor a ledovce. Toto místo je vlastně ten největší highlight, který v Cerro Castillo uvidíte.

TIP: Pokud jste milovníci jednodenní treků, vyražte i do nedalého národního parku Pumalín, který vás okouzlí svou zelenou krajinou.

Nejvíce populární je však čtyřdenní trek, který lze modifikovat. Je možnost ho zkrátit na tři dny skrz neoficiální trasu nebo si ho naopak prodloužit na pět dní a vyrazit prozkoumat laguny u kempu NeoZelandés.

Vstupy do parku Cerro Castillo

Do parku se platí nemalý vstup, ale říkali „We try to fix it“. Třeba se jednou dočkáme zlevnění. Částka je rozdílná pro jednodenní či vícedenní návštěvu a opět se liší pro cizince a chilany. Levnější vstupy můžete mít, pokud si zařídíte chilskou občanku.

Délka pobytuNárodnostCena za osobu
1 denCizinec18 000 CLP
Místní14 000 CLP
2 a více dníCizinec29 000 CLP
Místní27 000 CLP

Výchozí místo treků

Pro jednodenní trek k laguně Cerro Castillo je výchozí místo kousek za vesnicí Villa Cerro Castillo. Vydejte se po hlavní silnici směrem na Coyhaique a odbočte doleva k restauraci Puesto Huemul. Pokračujte po silnici až uvidíte parkoviště a vstupní bránu do parku. Pokladna je otevřena od 7:00 do 16:00. Tato trasa je neoficiální. A co to znamená? Leží na soukromém pozemku, a tak se občas stane, že majitel vyjde před dům s kasičkou a začne vybírat peníze za průchod po svém pozemku. No. Takový člověk by vlastně ani nemusela do smrti pracovat.

Oficiální vstup pro vícedenní trek se nazývá Los Horquetas a od vesnice je vzdálen cca 30 km (30 minut jízdy autem). Nachází se na silnici Carretera Austral směrem do města Coyhaique v ostré zatáčce a není nijak označen. Jediné, co uvidíte, je parkoviště a plot s cedulí, které informuje o částce za vstup. Jak se k němu dostat? Jednou z možností je auto. Auto můžete nechat na parkovišti a po skončení treku se pro něj vrátit stopem nebo autobusem. Další možností je zvolit opačný postup – nechat auto ve vesnici a na začátek treku dojet stopem či busem. Tuto možnost jsme zvolili my.

TIP: Ráno v 11 hod odjíždí autobus z vesnice a stojí 5000 CLP. A máte to bez starosti.

Cerro Castillo laguna

Ptáte se, kde se v Los Horquetas platí vstup? Projdete bránou, přejdete přes řeku a po pár metrech narazíte na stan, kde vás milý chlapík s úsměvem přivítá a zkásne. Kromě toho vám dá (překvapivě) i papírovou mapu a předá pár informací o treku – kde spát, co smíte a nesmíte, kde si máte dát pozor, náročnost jednotlivých úseků apod.

Trasa z Los Horquetas je nejběžnější, ale můžete vyrazit i z druhé strany. Z vesnice Villa Cerro Castillo běžte po silnici kolem restaurace Puesto Huemul cca 6 km. Po pravé straně uvidíte vstup Estero Parada.

Na trase se nachází čtyři kempy, kde můžete složit hlavu. Dříve jich bylo pět. Jeden z nich byl i kousíček od laguny Cerro Castillo, a tak nebyl problém k ní dorazit na západ či východ slunce. Bohužel tento kemp La Terera a také kemp El Bosque byly dočasně zrušeny s cílem obnovit krajinu. Místo nich vznikl jeden kemp se stejným název El Bosque.

Co sebou na trek

Pokud vyrážíte na několikadenní trek nezbytností je určitě vybavení na kempování a hlavně dostatek jídla. Co si ale nemusíte brát je filtr na vodu, dezinfekční tablety nebo 5 litrů vody. Vody je v průběhu celého treku dostatek a hlavně je pitná.

Co sebou na trek

Koho na treku možná potkáte

Lidi. To je jasné, ale naštěstí ne moc. Kromě lidí se můžete potkat s jelenem „Huemel“ – jedním ze symbolů Chile. Bohužel dnes je ohroženým druhem po dlouhých letech bezohledného lovu, čímž se ocitl v nebezpečí vyhynutí. Huemul je nejjižnější jelen na světě, známý také jako jelen jižní. Žije pouze v Andách v Chile a Argentině.

Možná, že potkáte lamu nebo uvidíte kondora. Věřte tomu nebo ne, ale lamy jsou výborní plavci a velmi rychlá zvířata. Dokáží běžet až 64 km/h, ale díky své obrovské zvědavosti se stávají oběťmi svých predátorů. Jakých? Pumy nebo lišky červené. Puma (tedy konkrétně Felis Concolor) je nejobávanější zvíře nejen v Chile, ale po celé Americe od Kanady až po Ushuaiu. Puma je sice plachá a bojí se lidí, nicméně si určitě při vstupu do parku přečtěte, co dělat, když ji potkáte.

Čtyřdenní trek

1. den: Los Horquetas –> kemping Río Turbio

První část treku vede z parkoviště Los Horquetas do kempu Río Turbio. Tato část trasy je jednoduchá a nenáročná. Délka trasy je 15 km. Vede skrz lesy, louky a údolí Río Turbio. Připravte se na to, že budete muset přebrodit tři řeky. Vemte si sebou žabky nebo sandále, se kterými se vám ve vodě na kluzkých kamenech půjde lépe. Trasa zabere cca 5-6 hodin. Pokud využijete autobusové spojení v 11 hodin z vesnice Villa Cerro Castillo, v pohodě ji stihnete.

TIP: Vstupní brána do parku je otevřená pouze do 13:00. Potom už vás nepustí. Proč? Chtějí mít jistotu, že všichni stihnou dojít do kempu včas.

2. den: kemp Río Turbio –> kemp El Bosque

Druhý den bude o něco náročnější než první. Budete muset překročit El Peňon pass. Správci doporučují vydat se na trek ráno, abyste průsmyk stihli překročit během poledne. Kolem 13. hodiny se zvedne vítr. A věřte nebo ne, mají pravdu. Povětrnostní podmínky se mohou výrazně změnit během pár minut. Začátek treku je nenáročný. Pěšina vede lesem podél řeky. Můžete si udělat odbočku k laguně El Turbio. Cestu si tak prodloužíte cca o dvě hodiny. Místo je to pěkné, ale ne neobvyklé. Pokud již nějakou dobu po Patagonii cestujete, určitě jste viděli hezčí místa.

Po nějaké době se začne cesta měnit. Bude vás čekat stezka do kopce, která ze začátku povede lesem, který vystřídají kameny. Dávejte si pozor, protože často kloužou. Na vrcholku si užijete i chůzi po sněhu a uvidíte první ledovec. Po pár hodinách se dostanete na nejvyšší vrchol a můžete začít vyhlížet kemp. Nenechte se mýlit. Vypadá to, že je to už stále z kopce, ale není. Cesta do kempu El Bosque vám zabere cca 5 hodin. My jsme do kempu dorazili v 16 hodin jelikož jsme si dali delší pauzu po překročení průsmyku. Odpočinuli jsme si a na večer jsme vyrazili k další laguně. Tato ale stojí za to. Užijete si západ slunce s pohledem na ledovec a plovoucí ledovcové kry na hladině jezera.

Cerro Castillo - 3. den

3.  den: kemp El Bosque –> kemp Neozélandes (nebo vesnice Villa Cerro Castilla)

Z kempu je to k laguně ještě cca 2,5 hodiny. Cesta opět vede převážně lesem a po kamenech do kopce. Ale ten výhled na konci za to stojí. U laguny Cerro Castillo se vám naskytne první pohled na skály. Je to ideální místo na odpočinek, ale určitě se vydejte ještě na vyhlídku. Tam už se potkáte i s turisty, kteří vyrazili jen na jednodenní trek. My jsme se tu pár hodin pokochali, rozhodli se trek ukončit a vyrazit do vesnice Villa Cerro Castillo. I když to tak nevypadalo, počasí ukazovalo na déšť. A dobře jsme udělali. Počasí v Patagonii je hodně nestálé a často se mění. Od laguny lze pokračovat přes vrchol Morro Negro do kempu Porteadores nebo ještě dál do kempu Neozélandes. V posledním kempu můžete zůstat o den déle a vydat se prozkoumat laguny Duff. To už je jen na vás.

4. den: kemp Neozélandes –> Villa Cerro Castillo

Tuto část cesty jsme již nešli, ale údajně už by vás měla čekat pouze cesta dolů na hlavní silnici a dalších 6 km po silnici do vesnice. Na konci se vás mohou zeptat na váš zaplacený lístek a je také potřeba se „odhlásit“. Lístek si dobře uschovejte a pro jistotu i vyfoťte. Správci se na něj mohou zeptat kdykoliv během vašeho treku.

Cerro Castillo - 4. den

Jednodenní trek k laguně Cerro Castillo

Túra k jezeru Cerro Castillo trvá přibližně 6-8 hodin. Záleží na vaší kondici. Převýšení je téměř 1100 m na 9 km. Není to tedy úplně jednoduchá procházka a dá vám docela zabrat. My jsme ji šli pouze dolů, a i tak jsem říkala, že to těm lidem, kteří jdou nahoru vůbec nezávidím. Raději bych šla k jezeru znovu dva dny než jeden den do tohoto kopce.

Cerro Castillo - Jednodenní trek

TIP: Mějte na paměti, že po 14:30 už vás do parku nemusí pustit. Cestou jsme potkali mladý pár, který vyšel až ve 14:30. Po pár kilometrech je zastavili s tím, že už dál nemohou.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *