Treky národního parku Pumalín

Last updated on 02/03/2020

Z Puerto Montt do městečka Villa O’Higgins vede silnice zvaná Carretera Austral. Jedna z nejznámějších silnic na světě. Vede skrz Patagonii a spojuje několik národních parků Chile. Jedním z nich je i národní park Pumalín se zajímavou historií. My jsme se do něj vydali podívat. Říká se, že to nejlepší přijde, když člověk nemá žádné očekávání. V tomto případě tomu tak bylo.

Národní park Pumalín leží v chilské provincii Palena. Říká se mu také „Pumalín Douglas Tompkins národní park“. Proč? Je pojmenován po jeho kalifornském zachránci. Před několika lety se Douglas Tompkins, milovník Patagonie a zakladatel firmy The North Face, rozhodl koupit pozemek v severní Patagonii s vizí ochrany oblasti, ve které bylo vysoké riziko těžby dřeva. To se mu, i přes počáteční nenávist místních lidí, povedlo. Jeho projekt se rozrůstal. Douglas nakonec získal 700 000 akrů pozemků, na kterých vybudoval síť turistický kempů, stezek a informačních center. Poté, co vykonal všechnu těžkou práci, daroval park zpět státu Chile.

Co je dobré vědět před návštěvou?

Park je rozdělen na tři části – sever, západ a jih. Všechny části můžete projet na kole, autem i pěšky. Nejnavštěvovanější část, střední, je nejlépe dostupná. Přijet můžete buď z města Chaitén nebo se přeplavit z Hornopirénu do přístavu Caleta Gonzalo.

TIP: Trajekt je nutné dopředu zarezervovat. Často bývá plný, zejména pokud cestujete autem. Do Pumalínu se dostanete i trajektem přímo z Puerto Montt nebo z ostrova Isla Grande de Chiloé. Z Hornopirénu jezdí dvě společnosti: Somarco a Transportes Austral.

V přístavu Caleta Gonzalo se nachází turistické informační centrum a restaurace. Od této chvíle budete bez internetu a možnosti si cokoliv koupit. Vezměte si proto sebou dostatek jídla a vody. V informační centru vám ochotně poradí, které trasy jsou nejlepší a poskytnou vám také mapu (pouze na vyfocení). Kromě turistiky se nabízí i výlety na horském kole, kajaku, raftu nebo si můžete jít zarybařit.

TIP: Pokud hodláte v Chile pracovat remote, mrkněte se na naše tipy pro digitální nomádství. Najdete tam doporučení na malinký hostel, který se nachází v blízkosti národního parku Pumalín.

Pumalín je zcela zdarma. Toto bylo pro nás dost velké překvapení, protože Patagonie není levná oblast a do každého parku se platí vstup. Pumalín je výjimkou. Za žádné části se neplatí vstup a dokonce jsou zdarma i kempovací místa. Můžete tedy využít krásné travnaté plochy s přístřeškem i záchody se sprchou (pouze studená voda).  

Nejlepší treky národního parku Pumalín

Na oficiálních stránkách národního parku Pumalín jsou pěkně popsané všechny treky včetně mapky. Některé treky jsou jen na 30-40 minut, jiné jsou na celý den. Nabízí se tedy možnost různé kombinace tak, abyste jich stihli během dne několik. My jsme si na Pumalín vyhradili 2,5 dne a zvládli jsme 6 treků. Jaké to byly?

Sendero Laguna Tronador

Tento trek se nachází asi 11 km od přístavu a začíná před mostem Tronador. Cesta vede lesem. Vaše nohy si pěkně máknou, protože většinu trasy půjdete po dřevěných schodech. Na trase uvidíte vyhlídky i vodopády. Na konci vás bude čekat jezero Tronador. Národní park Pumalín je vyjímečný tím, jak je zelený. Stromy i dřevěné mosty jsou porostlé mechem.

 • Délka trasy: 4,8 km
 • Časový odhad: 3 hodiny
 • Převýšení: 418 m

Los Alerces Trail

Stezka se vine působivým lesem Alerces mezi stromy, které jsou staré přes 3000 let.

 • Délka trasy: 1,4 km
 • Časový odhad: 40 minut
 • Převýšení: 35 m

Lago Negro

Začíná na parkovišti u kempu Negro. Stezka opět vede lesem a končí u jezera Lago Negro na dřevěné vyhlídce nad jezerem. Ideální pro pozorování ptáků.

 • Délka trasy: 1,6 km
 • Časový odhad: 30 minut
 • Převýšení: 34 m

Cascadas Escondidas

Stezka, která vede kolem třech vodopádů. Ten nejmenší uvidíte po 20 minutách chůze. Zbylé dva si budete muset zasloužit. Ale věřte nebo ne, stojí to za to. Oba jsou krásné, ale my jsme si zamilovali ten „Cascada Baja“. Připomněl nám vodopád Salto de Claro v Pucónu.

 • Délka trasy: 4,5 km
 • Časový odhad: 2 hodiny
 • Převýšení: 280 m

Volcán Chaitén

Trek, který v Pumalínu nemůžete vynechat. Poslední erupce vulkánu byla v roce 2008. Poté byl park dva roky uzavřen. Erupce zničila okolní lesy, ale i nedaleké město Chaitén. Dneska stojí znovupostavený Chaitén o 10 km severněji. Les není stále obnoven, a proto je tolik odlišný od výše zmíněných treků. Po celou dobu treku uvidíte krásné výhledy na město Chaitén, moře a celý park Pumalín. Nahoře na vás budou čekat laguny, vulkán a zajímavá fauna a flóra.

 • Délka trasy: 5,4 km
 • Časový odhad: 4 hodiny
 • Převýšení: 610 m

Mirador

Trek Mirador leží v jižní části parku Pumalín nazvané El Amarillo. Je to jediný trek, kde se lze vrátit jinou cestou. My jsme jeli autem až do kempu Grande a odtud jsme se vydali pěšky po štěrkové silnici směrem k ledovci Ventisquero. Cca po hodině jsme ze silnice odbočili doleva na lesní cestu, která nás dovedla až na vyhlídku „Mirador“. Cesta není náročná, ale nějaký ten kopec si budete muset vyšlápnout. Od vyhlídky jsme pokračovali dál po lesní cestě, která nás naopak dovedla na parkoviště cca kilometr před kempem.

 • Délka trasy: 6,9 km
 • Časový odhad: 3 hodiny
 • Převýšení: 390 m
Národní park Pumalín - Sendero Mirador

Časy, které jsou uvedeny u jednotlivých treků, jsou oficiální časové odhady parku. My jsme většinu tras zvládli rychleji. Záleží na vaší kondici. Do přístavu Caleta Gonzalo jsme přijeli ve 14:00 a ještě ten den jsme stihli Lagunu Tronador a krátké treky Los Alerces Trail a Lago Negro. Přespali jsme v kempu u parkoviště na trek Lago Negro a ráno jsme vyrazili na Cascadas Escondidas. Odpoledne jsme si nechali pro výšlap na Volcán Chaitén a zajeli se podívat do města Chaitén. Třetí den jsme šli na „Mirador“ a dojeli jsme až do města Coyhaique.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *