Digitální nomádství v Chile

Last updated on 05/03/2020

Jižní Amerika je místo, které čeští digitální nomádi ještě neobsadili, ale má v sobě velký potenciál. Místní jsou tomu otevření a postupně budují místa jako všude jinde ve světě, odkud lze pracovat. Výrazně vedou hlavní města jako je Santiago de Chile, Lima či Buenos Aires. Tady už najdete moderní „hipsterské“ kavárny, které k tomu vyložené vybízí a vše je pro nomády uzpůsobeno.

My máme za sebou tři měsíce v Chile, které jsme projeli ze Santiaga de Chile až do Patagonie a postupně zjišťovali, jaké tady nomádění je. Měli jsme v plánu více cestovat než pracovat, a proto jsme si koupili v Santiagu auto, ve kterém jsme i žili. Podle toho i probíhaly naše plány a výběr destinace. Co tedy můžete od digitálního nomádství v Chile čekat?

Práce digitálního nomáda v El Chaitén

TIP: Mrkněte se na naše pojetí digitálního nomádství v Jižní Americe.

Ceny a náklady digitálního nomáda v Chile

V Česku není Jižní Amerika pro nomády tolik oblíbená jako Asie i z důvodu vyšších nákladů. Konkrétně Chile je dost drahá země. Ceny by se daly srovnat s těmi u nás ba dokonce je to v Chile i dražší. Je třeba myslet na to, že čím více se budete blížit k Patagonii, tím více ceny porostou.

Jaké ceny můžete přibližně čekat?

Ubytování v hostelu350 – 400 Kč za osobu
Ubytování v hotelu500 Kč a více
Co-working na den300 Kč a více
Mobilní data (neomezený na 7 dní)160 Kč
Mobilní data (omezený 8 GB/30 dní)240 Kč
Hlavní jídlo v restauraci240 Kč a více
Káva v kavárně80 Kč a více

Ušetřit se dá třeba na jídle. Můžete si zajít na „menu del día“, kde většinou dostanete předkrm, hlavní jídlo i dezert za přibližnou cenu 200 Kč. Další varianta je vařit si samostatně. Nicméně ani ty potraviny nejsou nic moc levného.

Kde lze v Chile pracovat

Výběr konkrétní destinace na nomádství záleží hodně na osobních preferencích. Chile je úzká dlouhá země, kde na západě najdete pláže a oceán a na východě naopak hory. Na severu poušť a na jihu drsnou část země – Patagonii. Pokud si chcete svůj pobyt občas zpestřit surfováním, potápěním nebo válením na pláži, hledejte města na východě. Pokud jste milovníci hor, hledejte na západě. Obecně však platí, že nejvíce možností a hlavně signál (internet) je vždy ve větších městech. Mezi doporučované města pro digitální nomádění v Chile patří například:

Digitální nomádstaví v Chile

Chile není pozadu a můžete zde najít řadu skvělých míst k práci. Jedna z možností je zaplatit si nějaké pěkné příjemné ubytování nebo co-working. Využít můžete kavárny nebo knihovny.

Co-working a ubytování

My jsme se ze začátku hodně dívali na co-working, ale nakonec jsme usoudili, že cena za den v co-workingu vyjde skoro na stejno jako ubytování v hostelu. Například cena za co-working v Pucónu je 8000 CLP (cca 320 Kč) na den. V Santiagu je to za cenu 10000 CLP (cca 400 Kč) na den. Navíc jste zde omezeni otevírací dobou. My jsme nejčastěji využívali hostel. Vybírali jsme hlavně podle toho, kde byla možnost využít kuchyň, pračku a společenskou místnost se stolem jako „kancelář“. Přes den tam skoro nikdo nebyl, takže jsme mnohdy měli celý hostel (někdy i pokoj) pro sebe. Navíc někdy byla v ceně i snídaně. O starost míň. No a další přidanou hodnotou je WIFI, která většinou fungovala úplně bez problému.

TIP: Váš pobyt si můžete zpestřit třeba 4-denním trekem v Cerro Castillo nebo se vydat na nejznámější trek Patagonie -> W trek v Torres del Paine.

Knihovny a kavárny

Naší druhou nejčastější variantou byly knihovny. Ty jsme využívali hlavně ve větších městech, kde už mají nějaké návštěvníky. Našli jsme knihovny i v menším městečkách jako Pucón nebo Puerto Río Tranquilo, ale ty jsou opravdu malinkatý a byli jsme tam vždy téměř sami. Nicméně pracovat vás tam nechají klidně i celý den. V knihovnách je k dispozici i WIFI. Stačí se přihlásit do sítě a můžete „frčet“. Akorát ono to zase tolik nefrčí. Častokrát jsme tuto WIFI nahrazovali našemi mobilními daty.

Kavárny jsme využívali spíše v případě, kdy jsme chtěli pracovat max. 2-3 hodiny. Ono sedět tam celý den u jedné kávy úplně nejde. Naopak objednávat si každou chvíli něco, se zase docela prodraží. Ve větších městech najdete moderní kavárničky, kde vám udělají i skvělé capuccino jako jsme zvyklí u nás a kde pečou i skvělé dorty. Takže rozhodně příjemné zpestření nomádění.

5 tipů na místa k digitálnímu nomádství v Chile

Internet a simkarta v Chile

Jedna z hlavních otázek, kterou řeší každý digitální nomád je internet a celkové připojení k síti. Od Santiaga až po Puerto Montt jsme neměli vůbec problém a internetové pokrytí bylo téměř všude. Výjimka je, pokud se v této části dostanete vyloženě do hor. Od Puerto Montt, kde vlastně začíná Patagonie už to se signálem a tedy internetem, není tak růžové. V podstatě můžete čekat, že signál bude pouze ve městech. Můžete tak strávit klidně i několik dní zcela bez internetu.

V Chile jsou čtyři hlavní sítě – Claro, Entel, Movistar a WOM. Cestovatele nejvíce využívají Movistar a Entel. Entel by měl poskytovat nejrychlejší datové připojení. Používali jsme ho i my a nemůžeme si stěžovat.

Simkartu si můžete koupit v každém malém kiosku či supermarketu. Pokud ji budete používat déle než 30 dní je potřeba se zaregistrovat skrz webové stránky či aplikaci. Funguje to tak, že si dobijete peníze (online nebo někde v kiosku) a následně máte možnost vybrat si různé balíčky, které vám z nabité částky strhávají peníze. Můžete si vybrat neomezené datové balíčky či omezená data na různý počet dní. To může být velká výhoda. Pokud víte, že budete trávit několik dní na treku, kde nebude vůbec signál, koupíte si jen to, co potřebujete v daný okamžik. Kromě toho za každé dobití dostanete přístup na sociální sítě zdarma na omezený počet dní. Například za dobití 300 Kč jsme dostali „socky“ na 30 dní zdarma.

TIP: Internet je jednou z nevýhod digitálního nomáda. Dobře funguje ve větších městech, jako je Santiago de Chile nebo outdoorové městečko Pucón.

My jsme využívali neomezená data v případě, když jsme chtěli pracovat. Omezená naopak na dny, kdy jsme internet chtěli pouze na „vyhledávání“ informací. Kromě toho používáme vždy HotSpot tzn. data si koupí jen jeden a druhý „sosá“ od něj.

Jazyk a bezpečnost v Chile

Jižní Amerika je možná strašákem i kvůli jazyku a bezpečnosti. Ale nemusíte se bát. Co se Chile týká, je to docela bezpečná země. Ani jednou jsme neměli pocit nebezpečí, a to i v případě, že máme notebooky či foťák na viditelném místě. Jasně, občas se stane, že někdo něco ukrade, ale kde ne. Potkáváme tady i solo ženy cestovatelky a zatím jsme nikdy (ťuk ťuk) neslyšeli o problému.

A jak je to s tím jazykem? Téměř v celé Jižní Americe se mluví španělsky, ale to neznamená, že se anglicky nedomluvíte. V hotelech či na turistických místech to jde docela v pohodě. Nicméně znát pár základních slovíček vám určitě pomůže. Španělština není těžký jazyk hlavně na poslech a něco se dá naučit i za pochodu. David třeba s nulovou znalostí španělštiny po třech měsících i něco rozumí.