„Češi spojili cestování a práci.“ „Práce na dálku je IN.“ „Trend digitálního nomádství roste.“ To jsou titulky, které se nejen v online tisku objevují čím dál častěji. Starší začínají zkoumat, o co jde. Mladí už přešli od zvědavých otázek k „chtíči“, zkusit to taky. A my jsme nebyli jiní. I my jsme si chtěli nomádění vyzkoušet, a tak jsme vyrazili. Do Jižní Ameriky! Do destinace, která pro nomádění není v Čechách úplně populární. A není se čemu divit. Ono to tady není zas tak jednoduchý například oproti Asii. Od doby, kdy jsme začali poprvé plánovat, jsme ušli kus cesty, než jsme si na práci v Jižní Americe zvykli a zjistili, co nám vyhovuje.
Jako to všechno začalo?
Digitální nomádství spojuje cestování a práci. Což jsou také dvě nejdůležitější věci, které jsme na začátku řešili. Kam pojedem? Pro koho budeme pracovat?
Výběr destinace pro digitální nomádství
V kurzy byly tři destinace – Asie v podstatě kdekoliv, Střední Amerika se začátkem v Mexiku, Jižní Amerika v Chile. Jelikož jsem už v Asii několikrát byla na klasické dovolené a chtěla jsem něco jiného, tato volba byla zavrhnuta. Mezi Mexikem a Chile jsme se rozmýšleli v podstatě do poslední chvíle. V Chile a Jižní Americe nás lákala příroda – hory, vulkány, treky. V Mexiku jsou naopak krásné pláže, teplo a pohoda. Už toto trochu evokuje, kde by to nomádění mohlo být jednodušší. No, nicméně jedno dne jsem se probudila a řekla si, že si chci splnit ten velký sen procestovat Jižní Ameriku a bylo rozhodnuto. Kupovali jsme letenky do Chile.
TIP: V Chile jsme objevili skvělá místa, která jsou pro digitální nomádství jako stvořená. Jedním z nich je outdoorové městečko Pucón, ve kterém najdete co-working i „hipsterské“ kavárny vhodné pro práci. Kromě práce můžete vyrazit třeba na sopku Villarica nebo si odpočinout v termálních lázních Termas Geométricas.
Remote spolupráce
A co ta práce? Oba jsme v té době pracovali pro brněnskou agenturu online (marketing, IT), a tak byla první volba docela jasná. I když zaměstnavatelé nebyli zrovna nadšení, nakonec povolili. Ono, hledat dobrého programátora je jako hledat jehlu v kupce sena. Takže, co jim vlastně zbývalo. Některé firmy jsou tomu naprosto otevření, ale jiné vůbec. Není se vlastně čemu divit. Kontakt mezi zaměstnanci je k nezaplacení a kolektiv je pro mnohé důvod, proč vlastně do práce chodí. Pro nás to není jiné. Je super, že alespoň víme, s kým si vlastně píšeme či voláme, jak ten člověk na druhém konci vypadá nebo jak se k němu máme vlastně chovat. Pracujeme pro ně zatím pořád a z našeho pohledu vše funguje, jak má. On tomu musí jít člověk trochu i naproti. Například pokud víte, že si váš šefík potrpí na termínech a je nervózní, když neví, v jakém stavu je vaše práce, tak mu prostě průběžně napíšete. Nebo mu dáte dopředu vědět, že zrovna tyto dny nebudete na internetu a budete pracovat až další týden.
My jsme se po dvou měsících první zkoušky nomádění shodli, že je pro nás ideální pracovat +- 60 hodin. Pracujeme přibližně dva dny v týdnu s tím, že si čas rozvrheme podle toho, co nás čeká za místa. K tomu se každý věnujeme další své práci – nová firma, blog, psaní článků apod. Zdá se vám počet hodin málo? No, ono to není moc na výdělek či našetření, ale spíše na přežití. Stačí to na to, abychom si měsíční cestování zaplatili.
TIP: Zajímá vás, jaké jsou náklady na život nomáda v Chile? Mrkněte se do článku o digitálním nomádstaví v Chile.
Naše nomádské plány
Náš plán byl přiletět do Santiaga de Chile a koupit auto, ve kterém budeme cestovat a žít. Proč tohle zmiňuji? Skloubit cestování, práci na dálku a život v autě není úplně jednoduché. Pracovat v autě (nebo alespoň v takovém jako máme my) se v podstatě nedá, pokud chcete dělat něco fakt pořádně. Chybí vám stůl a pořádný prostor. Pracovat venku u kempingové stolu taky není nic moc. Když nepočítám nepohodlí, tak tu hraje dost velkou roli třeba počasí.
TIP: Přečtěte si také, jaká místa doporučujeme pro digitální nomádstaví v Chile.
Nicméně je to všechno o tom, co si člověk zvolí. My jsme chtěli víc cestovat než pracovat, a proto pro nás bylo auto jasná volba. Výrazně jsme tím ušetřili za ubytování ve dnech, kdy jsme pouze cestovali. Další možností by bylo cestovat hromadnou dopravou a vždy se ubytovat tam, kde už vše potřebné k práci většinou je.
Výhody a nevýhody digitálního nomádství
Digitální nomádství je skvělé, ale není pro každého. Ne každý si snadno zvykne na určitou volnost či jiný režim a třeba ho cestování natolik pohltí, že zapomene pracovat. Jaké výhody a nevýhody vidíme v digitálním nomádství my?
Výhody práce na dálku:
- Práci si můžete naplánovat podle počasí – to je sen snad každého. Za deště pracujete, ale když svítí alou ven.
- Naprosto flexibilní pracovní doba – chcete pracovat v neděli místo ve středu? Proč ne? Pracujete raději v noci nebo naopak ráno? To je úplně na vás.
- Poznáváte nové lidi – najdete si místa například v co-workingu, ve kterých pracují podobní lidé jako vy. Můžete tak získat nové kontakty, inspiraci, nápady.
- Nové nápady a inspirace – změna prostředí a nové zkušenosti často přináší nové nápady na práci, inspiraci, kreativitu.
- Odpočinek – ne nadarmo lidi tráví své dovolené „aktivním odpočinkem“. Tady si můžete dopřát odpočinek kdykoliv.
- Pracujete, když chcete – nikdy se vám nestane, že budete v neděli říkat: „Achjo, zítra zase do práce.“ Věřte nebo ne, ono se člověku i chce pracovat, když si to naplánujete podle svého.
- Práce vám zaplatí cestování – vyrazit na půl roku pouze cestovat, může být dost drahé a na svém účtu to poznáte. V případě, že u toho stále pracujete, stále si na cesty vyděláváte a peníze z účtu příliš neubývají.
- Neustále vzdělávání – pořád udržujete znalosti a praxi.
TIP: Pokud jste milovníci přírody stejně jako my, můžete si najít fajnové místo k práci uprostřed národního parku a vyrážet za aktivním odpočinkem na treky. My jsme si oblíbili treky v národním parku Pumalín a užili si i slavný W trek v Torres del Paine.
Nevýhody práce na dálku:
- Nepohodlí – nemáte pořádný stůl, židli nebo vám třeba chybí druhý monitor.
- Nemáte svůj pracovní prostor – často si musíte zvykat na nové prostředí a přizpůsobit se mu.
- Někdy hledáte delší dobu místo, odkud budete pracovat – ne všude najdete knihovnu či co-working. Hledání místa může zabrat nějaký čas.
- Internetové připojení – ne všude je, a hlavně ne vždy je dostatečně rychlé.
- Nejste v osobním kontaktu s kolegy
- Pomalejší komunikace –komunikace skrz mail může trvat déle než když zvednete telefon či si k někomu zajdete osobně.
TIP: Mrkněte se na tipy pro digitální nomádství v Chile
Výhody a nevýhody jsou čistě naše subjektivní poznatky. Každý to může vnímat jinak. Pro někoho může být výhoda nevýhodou a naopak. Je třeba to vyzkoušet a přizpůsobit si svým potřebám. Někomu může vyhovovat ubytovat se dlouhodobě na jednom místě a odtud vyrážet jen na krátké výlety. Někdo svůj čas stráví pouze na jednom místě a nemá ani potřebu někam vyrážet kromě města.