Santiago de Chile – co vidět a nevynechat?

Last updated on 02/03/2020

Santiago de Chile je hlavní město nejrozvinutější země Jižní Ameriky – Chile. Města dvou tváří. Na jedné straně najdete luxusní udržované čtvrtě, na straně druhé ucítíte silný smrad, uvidíte špínu a možná se i budete trochu bát. Celkově nás ale Santiago mile překvapilo. A v čem konkrétně?

  1. Podzemní přístupové chodby metra jsou obrovské a velmi čisté. Na některých stanicích je dostupná i wifi zdarma. Najdete tu vždy nějaké to pekařství či malý stánek. My jsme metro k dopravě používali téměř každý den. Na stanicích lze koupit kartička BIP, která se následně dobíjí dle potřeby. Jedna jízda metrem vyjde cca na 600 – 800 CLP, dle toho v jaké době zrovna jedete. Karta BIP lze použít i na autobusovou dopravu, ale to jsme nikdy nevyužili.
  2. Kromě klasického MHD lze využít i půjčení kola nebo elektrokoloběžky. Systém funguje stejně jako v Evropě. Výhodou je, že po skoro celém Santiagu (zejména v nových čtvrtích) je rozsáhlá síť cyklostezek a tak pohyb po městě je docela bezpečný. Chilani tento způsob dopravy využívají dost.
  3. V Santiagu se najde i nová “byznys” čtvrť Costanera center v části Providencia. V této části se nachází mrakodrap Gran Torre Santiago, který je se svou výškou 300 metrů nejvyšší v Jižní Americe. Samozřejmě se úplně nahoře nachází za nějaký ten peníz vyhlídka. My jsme tuto atrakci oželeli. 
  4. V pracovní dny se tu pohybuje hodně lidí v obleku a většinou se zdržují kromě práce v kavárnách. Taková malá Itálie. Znáte to. Rychlé espreso na stojáka na baru nebo na zahrádce. Ale opravdu na stojáka. Kaváren je tady opravdu spoustu a je z čeho vybírat. 
  5. Místy má město naopak nádech Asie. Stánky jsou všude a můžete si koupit na co máte chuť. Je libo domácí vajíčka, čerstvé ovoce nachystané v kelímku přímo k jídlu, domácí “lepenec” na svačinku nebo potřebujete vyleštit boty? Není problém. 
  6. Kromě kaváren a restaurace je tady živo. Můžete si zajít do jazz baru, zatancovat, do divadla, na jógu nebo do posilovny. Nic nechybí. 

Obejít TOP zajímavá místa v Santiagu lze klidně za dva dny. V případě, že máte rádi muzea nebo jste kavárenští povaleči, vyčleňte si raději více. 

TIP: Zařiďte si working holiday viza do Chile. Budete moci pracovat a cestovat i několik měsíců.

Co vidět za dva dny v Santiagu de Chile?

Začít můžete vycházkou na malý kopec přímo v centru města Santa Lucia Hill, na který je jednoduché se dostat. Vstup je zdarma. Kromě vyhlídky vás budou čekat fontány, zdobené schody a květinová výzdoba. 

Od parku vede ulice La Moneda přímo ke stejnojmennému prezidentskému paláci. Cestou k paláci si můžete vychutnat kávu v některých z místních kaváren a barů a v 10:00 být připraveni na výměnu stráží u paláce. 

TIP: Santiago de Chile je jednou z TOP destinací pro digitální nomádství v Jižní Americe. Mrkněte se, co práce remote obnáší.

Odtud se snadno dostanete na Plaza Armas, na kterém se nachází mnoho památek včetně metropolitní katedrály. Náměstí je lemováno palmami a je tu dost rušno. Pouliční umělci zde prodávají své umění a stánkaři prodávají, co můžou. 

Kousek od náměstí je park Forestal a Museo de Bella Artes. Park by měl být jeden z nejhezčích ve městě, ale mně se teda moc nezdál. Museo de Bella Artes je hlavní uměleckou galerií v Chile. 

Kousek od galerie začínají trhy. Jedním z nejznámějších je Central Market, kde se prodávají hlavně čerstvé ryby a mořské plody. Kromě nákupu domů si můžete zajít i do jedné z restaurací, které jsou v samém srdci marketu. Kousek od Central Marketu se nachází Vega Market, kde je naopak velká nabídka ovoce a zeleniny, ale najdete tu i sýry, jogurty a další domácí potraviny. Lidí je tady milion, ale nákupy tady se vyplatí. Místní sem chodí nakupovat namísto supermarketu. Už na první pohled lze vidět, že potraviny jsou opravdu čerstvé a navíc za skvělé ceny. Kromě těchto marketů budete procházet i mezi pouličními prodejci, kteří nabízí vše od oblečení až po elektroniku. Mnohdy to však vypadá, jako již použité. V Santiagu je trhů daleko více, stačí jen zapátrat. Baví vás – umění, butiky nebo řemeslné výrobky?

Od Vega marketu lze dojít do rušné a barevné čtvrti Barrio Bellavista. Čtvrť je známá pouličním uměním a hlavně díky velkému množství barů a restaurací. Pokud se tedy chcete večer pobavit, je to jasná volba. V této čtvrti se také nachází jeden z domů známého spisovatele Pabla Nerudy. Je to vstupní brána na Cerro San Cristóbal nebo do místní ZOO. 

Ze čtvrti Barrio Bellavista vede široká ulice až k parku Bustamente. Průvodci píšou, že je to útulný park s mnoha kavárnami. No, nejspíš by mohl být. Nicméně díky protestům, které proběhly v Santiagu v říjnu, je tento park a okolní ulice dost zdemolován. Hlavní dění totiž probíhalo zde. 

TIP: V Santiago de Chile najdete skvělé kavárny i co-workingová místa vhodné pro digitální nomády. My můžeme doporučit kavárnu Café Teresitá v Barrio Italia.

Parque Metropolitano je největší park v Santiagu a je ideální pro nedělní odpočinek. Nejznámější částí je Cerro San Cristóbal. Určitě stojí za návštěvu. Jednou z atrakcí v parku je lanovka, která vás od zoologické zahrady vyveze až k hlavní dominantně – svatyni Neposkvrněného početí Cerro San Cristobal. Odtud je krásný výhled na město a Andy. Lanovku můžete využít i pro přejezd od západu na východ parku. Cena za jednu jízdu je přibližně 1500 CLP. Do parku se dá vjet i autem a nebo zvolit tu nejlevnější variantu – pěšky.

My jsme zvolili pěší procházku. Vycházeli jsme ze stanice metra Salvador a pokračovali podél řeky na ulici Avenida Cerro. Značení tu žádná nejsou, ale mapy.cz poradily. Odtud vede pěkná nenáročná trasa až na Cerro San Cristóbal. Pokračovali jsme po hřebenu až na druhou stanici lanovky a užívali si krásné výhledy na Gran Torre Santiago a Andy. Kousek od druhé stanice metra je bazén Tupahue. Je otevřený od 10 do 18 hod. a stojí 6000 CLP. Pokud máte více času, vemte si plavky. Koupačka s výhledem stojí za to. Pak už nás čekala cesta po asfaltové silnici až do čtvrtě Pedro de Valdivia Norte a na metro. 

Za návštěvu stojí i Barrio Italia v oblasti Ňuňoa. My jsme bydleli kousek odtud, a proto jsme si sem občas zašli na kávu nebo pivo. Kromě toho zde můžete najít třeba i Jazzovou restauraci nebo se podívat po nějakém butiku. 

Přírodní parky v blízkosti Santiaga

Cca za půl hodiny jízdy autem (my využili Uber) se můžete dostat do parku Parque Aquas de Ramón. Do parku se platí vstup 3000 CLP a je otevřen pouze do 18 hod. Skrz park vedou čtyři stezky, které se liší svou délkou. Nejkratší je pouze na 30 minut, nejdelší na 7 hodin. Ta nejdelší a nejzajímavější vede skrz celý park až k vodopádu Salto de Apoquindo. My jsme k němu bohužel nedošli, protože jsme do parku přišli pozdě a v jednom úseku nás už nepustili dál. Přísní hlídači. 🙂 Celá trasa je na cca 7 hodin. Nicméně i tak, to bylo pěkné zpestření tří týdenního pobytu v Santiagu. Z parku je výhled na město a po cestě jsou vyhlídky, jezírka i malé vodopády, ve kterých se lze osvěžit. 

Další možností, kam do přírody vyrazit v blízkosti Santiaga je Cajon del Maipo. Je to přibližně 2-3 hodiny jízdy autem a jsou zde horké prameny i turistické trasy. Tuto oblast jsme bohužel nenavštívili, protože dostat se sem veřejnou dopravou není úplně jednoduché. 

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *