Co vidět a zažít v outdoorovém ráji Pucón

Last updated on 02/03/2020

Náš plán na začátek cesty byl docela jasný -> rovnou do Patagonie. Na tu se přece těšíme nejvíc. Urazit tolik kilometrů, ale není v našich silách, a tak jsme si udělali pár zastávek. Jednou z nich byl i region Araucanía. Leží ve střední části Chile a u místních je velmi oblíbený pro své přírodní bohatství a velké množství aktivit.

Nejznámější městečka Villarica a Pucón dýchající turistickou atmosférou, ale tak nějak příjemně. Člověk zkrátka neměl pocit, že chce z tohoto místa rychle utéct, ale spíše naopak. My jsme se v regionu Araucanía zdrželi několik dní a oslavili tady i Nový rok. A co jsme všechno viděli a zažili? 

Výšlap mezi stromy Araucaría v parku Conguillío

Poznávání regionu jsme zahájili v národním parku Conguillío. Štěrková silnice nás dovedla až ke vstupní bráně do parku, odkud cesta pokračuje skrz celý park kolem několika jezer. Samotná cesta je velmi zajímavá. Jakoby by byla rozdělena na tři části. V první části cesty se naskýtají pohledy na vulkán Llaima. Od laguny Captren začíná krásně zelený les. Vysoké stromy Araucaría porostlé mechem vás dovedou až ke třetí části, vulkanické. Poslední erupce sopky byla v roce 2009. 

V národních parcích v Chile obvykle nemají k dispozici mapy s turistickými trasami a jsou i dost špatně dohledatelné. U důležitých záchytných bodů v parku bývají nástěnné tabule s mapou a bližšími informace o trase, jako je délka, časový odhad, obtížnost, výškové metry. V Conguillío je několik tras. My jsme si vybrali trasu Sierra Nevada. Trasa vedla kolem jezera Lago Conguillio a opravdu stála za to. Užili jsme si výhledy na stromy Araucaría a sopku Llaima. 

Pokud dostanete po výletu chuť na něco dobrého, můžete se zastavit v kempu s malou restaurací u jezera Lago Conguillion. 

TIP: Na TripAdviseru jsme vyčetli, že pro spaní mimo kemp je potřeba povolení. Ptali jsme v “Centro de Administration”. Samozřejmě nás poslali spát do kempu s tím, že je to zakázáno. My jsme to samozřejmě riskli a našli jsme si krásné místečko u jezera Lago Verde s výhledem na vulkán. A nebyli jsme jediní.

Průzkum turistického městečka Pucón

Pucón je malé městečko, které žije především z turismu. Chilani sem vyráží za odpočinkem i za dobrodružstvím. Turistické agentury nabízí výlety do termálních lázní nebo za outdoorovými aktivitami. Jedním z těch nejznámějších je výstup na sopku Villarica. Může si taky zajít na rafting, hydrospeed nebo se projet na horském kole či na koni přímo pod sopkou. Na své si tady přijdou i milovníci dobrého jídla, kávy a piva. V centru města je velký výběr restaurací, barů i kaváren. Určitě vyzkoušejte místní pivo Kunstmann. Jak už to bývá zvykem – čím více turistické místo, tím vyšší ceny. A Pucón není výjimkou, za všechno se platí. Nicméně ani my jsme si některé aktivity nenechali ujít.

TIP: Městečko Pucón je skvělé místo pro digitální nomády.

Výlet na kole k vodopádu Ojos de Caburgua

První nedělní odpoledne v Pucónu jsme se rozhodli strávit na kole, abychom měli trochu změnu od turistiky. Naplánovali jsme si cestu k vodopádům Ojos de Caburgua, které jsou známé pro svou modrou barvu. Jelikož jsme se k půjčení kol rozhoupali až ve dvě odpoledne, k vodopádům jsme vyrazili po hlavní silnici směrem k jezeru Caburgua, abychom stihli kola včas vrátit. Skoro celou cestu vedla podél silnice cyklostezka, a tak trasa nebyla nijak nebezpečná ani náročná. Kola jsme nechali na parkovišti před vstupem na vodopád. Většina turistů přijíždí autem a zdrží se pár minut. My jsme si okolí vodopádů prošli, udělali pár fotek a vydali se dál. Tentokrát jsme to vzali po štěrkové cestě, která slibovala zastávky na další vodopády a výhledy na sopku Villarica.

Oblast Pucónu je na vodopády opravdu bohatá. Člověk by mohl klidně strávit celý den pouze jejich objížděním. Na většinu z nich se však platí nemalý vstup. My jsme se tady setkali s paní, která měla za svým pozemkem jeden z vodopádů. A tak si na tom udělala business. Postavila plot a vyčkávala na návštěvníky. Za vstup chtěla 2000 CHL (cca 60 Kč).

Kromě výše zmíněných vodopádů jsme se byli podívat na vodopád Salto de Claro. Podle mého názoru jde o jeden z nejkrásnějších vodopádů z oblasti. Pokud vyrazíte brzo ráno, nebudete muset platit.

TIP: Cesta k vodopádu vede kolem louky, kterou jsme využili pro kempování. Zůstali jsme tady několik nocí včetně Silvestra. Ráno nás probouzely pasoucí se krávy. Zatím jedno z nejlepších míst na kempování, kde jsme zůstali.

Poslední den v roce na sopce Villarica

Výstup na sopku Villarica je jedna z největších atrakcí v oblasti Araucanía. Ze začátku jsme o výstupu ani neuvažovali z důvodu vysoké ceny, ale nakonec jsme se nechali přesvědčit. Výstup jsme si naplánovali na poslední den v roce. Počasí slibovalo jasné výhledy a teplo. Vybrali jsme si agenturu Summit, která měla dobré recenze. Měli jsme štěstí. Ve skupině pro 12 lidí zbývaly poslední dvě místa – pro nás.

Jak to všechno probíhalo?

Při rezervaci nám představili plán trasy – časové odhady, plán zastávek i video z vulkánu. Kromě toho jsme dostali k vyzkoušení část vybavení. V ceně výletu je zapůjčení tohoto vybavení:

  • batoh,
  • turistické boty,
  •  nepromokavé kalhoty a bunda,
  • mačky,
  • cepín,
  • jedny tenké a jedny lyžařské rukavice,
  • dýchací maska,
  •  lopata (na sjezd),
  • helma.

Na nás bylo vzít si pouze oblečení na sebe, jídlo a opalovací krém.

Vyráželi jsme v 6:15, abychom předběhli ostatní agentury. Obvyklý startovací čas je kolem 7 hod. Naskákali jsme do auta společně se 4 průvodci a vyrazili na hodinovou jízdu pod sopku Villarica. Odtud nás čekal asi desetiminutový pochod k lanovce, kde jsme se mohli rozhodnout, zda první část zdoláme po svých nebo si připlatíme. Jelikož cena za lanovku nebyla zanedbatelná (asi 300 Kč) a my nejsme žádné máčky, rozhodli jsme se vyrazit pěšky.

Díky tomuto rozhodnutí jsme si vytvořili soukromou skupinku čtyř lidí (včetně průvodce). Ostatní se rozhodli vyjet lanovkou. Mělo to výhodu. Náš guide nás bral mimo vyšlapanou cestou od dalších sta lidí, kteří ten den mířili k vulkánu. Tato část cesty k horní lanovce vedla po štěrkové cestě pod lanovkou. Řekla bych, že tohle byla asi nejhorší část úseku (alespoň pro mě). Když jsme došli k horní stanici lanovky, skupina už byla pryč. Tady přišly na řadu mačky a cepín. Cepín tak úplně potřeba nebyl, ale mačky určitě ano. 

TIP: Některé agentury do základního vybavení mačky nezahrnují, dejte si proto pozor, koho si vybíráte. Jde to i bez nich, ale výstup ve sněhu bude náročnější.

Cestou nás čekaly asi tři zastávky na fotky a malou sváču. Celý výstup trval asi 4 hodiny. Na samém vrcholku nás čekal pohled do nitra doutnajícího vulkánu a výhledy na okolní vulkány Llaima, Lanin a Quetrupillan. 

A teď přišlo to nejzábavnější. Říkate si, k čemu ta lopata? Ta byla potřeba na zpáteční cestu, protože dolů se sjíždí netradičně – po zadku. Ve sněhu jsou vybudované úzké dráhy určené k rychlému “sestupu” všech výletníků. A jaké to bylo? Skvělé, i když pro některé části těla dost bolestivá zábava.

A zase ty výhledy – vyhlídka El Leon

První den v novém roce jsme chtěli strávit odpočinkem na našem oblíbeném paloučku a tak jsme hledali možnost výletu jen na pár hodin. Našli jsme vyhlídku Mirador el Leon, která je vzdálená asi hodinu autem jízdy z Pucónu směrem na Currarehue. Příjezdová cesta vedla opět po úzké štěrkové cestě. Chvíli jsme bloudili než jsme našli správné parkoviště a výchozí bod. Parkoviště se nachází za bílým plotem přivázaným provazem, ale brána není zamčená. Otevřete si sami. Odtud vede pěkná lesní cesta na vrchol.

Mirador El Leon

TIP: Těsně před cílem nás zastavil chlapík a chtěl za vyhlídku zaplatit. Opět. Vyhlídka se nachází na jeho pozemku a tak se rozhodl vydělávat. My jsme to už podporovat nechtěli a tak jsme se smířili s tím, že z vyhlídky nic nebude a vyrazili zpět. Nakonec to dopadlo tak, že se smiloval a pustil nás bez placení. Otázka zněla: “Byl to opravdu majitel nebo “náhodný” kolemjdoucí, co se snaží vydělat?” 

Trek Los Lagos v národním parku Huerquehue

Poslední den v Pucónu jsme vyrazili do národního parku Huerquehue. Stejně jako park Conguillío je známý pro své stoleté stromy Araucaría. U vstupní brány na vás bude čekat vyvěšená mapa s možnostmi tras. Vybere si každý. Pro rodiny tu jsou krátké dvouhodinové trasy a pro vytrvalce trasa i na dva dny se zastávkou v termálech. 

My jsme se rozhodovali mezi trekem na horu Cerro San Sebastian nebo trekem Los Lagos, který vede kolem několika (údajně sedmi, my našli šest) jezer. Protože výhledy už jsme znali z parku Conguillío a sopky Villarica, vybrali jsme Los Lagos. 

V parku jsme byli mezi prvními a tak jsme si s každým krokem vychutnávali klid a pohodu, která v parku vládla. Každé jezero mělo něco do sebe, obklopené krásnými stromy Araucaría a zdejšími kopci. 

Zakončení pobytu v Termas Geometricas

Celá oblast Pucónu je kromě svých vulkánů známá i pro své termální lázně. Na výběr je od “eco” levných termálů až po ty drahé a turistické. Nám trvalo pár dní než jsme se shodli. Původně jsme chtěli jen do těch levných. Ohřát se na dvě hodiny a odpočinout si po treku. Nakonec jsme ale vyrazili do těch nejdražší a nejznámějších Termas Geométricas. A nelitovali jsme. Termály jsou z Pucónu 2,5 hodiny cesty autem a tak jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí pokračovat v cestě dál směrem na Puerto Montt. 

Termály jsou umístěny v dříve nepřístupné rokli uprostřed lesů národního parku Villarica. Najdete tam 20 bazénů, které jsou vytvořeny a propojeny pomocí dřevěné přírodní konstrukce v barvách červené a černé. V kombinaci s okolními vodopády, zurčící říčkou a kouřícími jezírky se budete cítit přímo magicky. 

TIP: Cestou z Pucónu do Patagonie se zastavte v údolí Cochamó Valley. Cochamó se nazývá také Yosemity Jižní Ameriky a najdete tu několik turistických i lezeckých tras.

Tipy na pobyt v Pucónu

Poplatky a ceny

Pucón jakožto turistická oblast není nejlevnější, ale vše lze přizpůsobit vašemu budgetu. Na vodopády lze vyrazit brzy ráno, kdy je nikdo nehlídá. Můžete si vybrat levnější termální lázně nebo místo výstupu na sopku podniknout dva treky v národním parku.

AktivitaCena za osobu
vstup do NP Conguillio270 Kč (s chilskou občankou 135 Kč)
vstup do NP Huerquehue206 Kč (s chilskou občankou 103 Kč)
vstup do Termas Geometricas816,5 Kč
vstup na vodopád Ojos do Caburgua30 Kč
výstup na sopku Villarica2349 Kč

Mapy národních parků Conguillio a Huerquehue

Mapy turistických tras bývají většinou pouze vyvěšené na nástěnných tabulích, a proto přikládáme naše fotky (omluvte kvalitu). Třeba vám pomohou naplánovat trasu dopředu.

2 komentářů

  1. 24/01/2020
    Odpovědět

    Páni! To musela být úžasná dovolená. Nabitý program a plno krásných fotek 🙂 Super jsou zmíněné rady, to se vždy hodí, když člověk jede někam, kde to nezná 🙂

    • Petra Mariánková
      24/01/2020
      Odpovědět

      Pucón je skvělé místo pro dovču. Tady se rozhodně nikdo nenudí. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *