Klenoty u vesničky Puerto Río Tranquilo v Patagonii

Last updated on 02/03/2020

Puerto Río Tranquilo je malinká vesnička nedaleko Cerro Castillo. V samotné vesnici není vůbec nic k vidění, ale v jejím okolí se nachází klenoty, které za návštěvu rozhodně stojí. Jedním z nich je národní park San Rafael, který v sobě ukrývá obrovské ledovce a ledovcové jeskyně, a také nejvyšší horu Patagonie – San Valentín. Druhým klenotem jsou Marble Caves uprostřed největšího jezera v Chile.

Dostat se ke zmíněným atrakcím není úplně jednoduché. Na vlastní pěst to půjde pouze v případě, že si na střeše auta vezete kajak či loď a v batohu mačky. Pokud ne, budete muset využít místních cestovních agentur, kterých je ve městě hned několik. Většina se nachází na levé straně při vjezdu do města u jezera. Jejich nabídka se v podstatě vůbec neliší. Někdy je rozdíl v ceně (cca 300 Kč) a také v odjezdových časech. Pro nerozhodné jedince to může být problém. Kterou jen zvolit? My můžeme doporučit agenturu 99 % Aventura, se kterou jsme vyrazili na ledovec Exploradores.

Kam na výlet s místní agenturou a co čekat?

Plavba kolem jeskyní Marble Caves

Hned první den jsme vyrazili k jeskyním Marble Caves známé také jako Capilla de Marmol. Jeskyně se tvořili více než 6000 let a vznikly přírodním působením vody a větru. Pokud vychytáte pěkné počasí a sluneční paprsky se budou odrážet na jezeře, budete mít šanci spatřit měnící se barvy. Tato barevná hra je právě důvod, proč jeskyně lákají tolik návštěvníků. Dříve se smělo v jeskyních i proplouvat. Dnes můžete vjet pouze do jedné s názvem „tunel“. Proč? Lodě totiž proplují pouze jednou zmiňovanou, čímž by se mnohem atraktivnější staly kajaky.

Asi jste již pochopili, že k jeskyním se lze dostat buď na motorové lodi nebo na kajaku. Výlet na lodi stojí 10.000 – 20.000 CLP a je pro max. 10 lidí. Výlet zabere hodinu a půl a odjíždí se přímo z města Puerto Río Tranquilo. Kromě těch nejznámějších jeskyní se stihnete podívat i na druhý břeh, kde jsou k vidění další podobné jeskyně.

Cena za výlet na kajaku je vyšší. Pohybuje se od 30.000 do 40.000 CLP a celý výlet trvá 3 hodiny. Z Puerto Río Tranquilo vás nejprve odvezou dodávkou do přístavu Puerto Mármol Bahia Mansa. Zde dostanete potřebné vybavení – pádlo, helmu, voděodolné vaky na osobní věci (včetně foťáku) a sukýnku do kajaku. My jsme si vybrali právě kajaky. Chtěli jsme si užít více dobrodružství.

TIP: Doporučujeme vzít si nepromokavou bundu a rukavice (nebo dvoje). Mně se po pár záběrech pádlem stejně nemočily a docela jsem mrzla.

Poté se přesunete k vodě, kde dostanete základní instruktáž, jak s kajakem zacházet. K dispozici jsou kajaky pro jednotlivce i pro dva. Záleží na vás, na co se cítíte. Průvodci vás odstrčí do vody a teď už je to jen vás. Jedna zkušební jízda a jedete. Pádlovat k jeskyním budete přibližně půl hodiny. Nebude chybět ani stručný výklad k tomu, jak vznikly. Jeskyně jsou oblíbené také pro jejich fotogeničnost. Nemusíte se bát, že byste nestihli udělat dost fotek. Na všechno je času dostatek. Oproti lodi si budete moci tunel projet dokonce dvakrát.

Marble Caves

Co bychom si příště zvolili my? Náš názor se různí. David by si vybral raději loď, protože jeho kajak prý: „byl nestabilní“. Pokud vám to na kajaku nepůjde, může to trochu zkazit dojem. Budete se soustředit na to, aby se náhodou kajak nepřeklopil a raději nebudete chtít ani fotit. Na druhou stranu je to akčnější a netradiční zážitek. Paní z agentury nám při prodeji víc doporučovala a hodně vychvalovala loď, protože toho za méně času uvidíte více.

TIP: Na výlet vyražte brzy ráno. První agentury mají vypsané výlety na 7 hod. Můžete si také zkusit domluvit ve městě soukromého průvodce a vyrazit ještě dříve. Budete tam téměř sami a možná si i nějakou tu jeskyni navíc budete moci projet. Pokud byste přeci jen měli kajak nebo třeba paddleboard v autě, z přístavu vyplujte směrem doleva podél pobřeží. Jeskyně určitě neminete.

Objevování Glacier Exploradores

Druhým oblíbeným výletem je návštěva Glacier Exploradores. Tento výlet je na celý den. Cena je vyšší, ale nebudete litovat. Čeká vás procházka po ledovci, uvidíte nejvyšší horu Patagonie a prozkoumáte pár ledovcových jeskyní.

Sraz budete mít mezi 7-8 hodinou ranní. Dostanete tady také potřebné vybavení, které se trochu liší dle cestovky. My jsme s 99% agentury dostali i nepromokavý vak, ve kterém se ukrývali:

  • helma,
  • mačky,
  • lezecký sedák,
  • rukavice,
  • návleky na boty,
  • svačina (přesnídávka, pitíčko, houska plněná sýrem a rajčetem, ovesná tyčinka, čokoládový oplatek).

Na vás je vzít si pouze brýle, opalovací krém a pohodlné oblečení. Opět doporučujeme vzít si nepromokavou bundu. Občas na vás může kápnout tající ledovec. Svačinka taky není moc velká a na celý den nestačí.

Glacier Exploradores

Z městečka vyrazíte dodávkou přes Valle Exploradores. Cesta trvá asi hodinu a během ní vám zastaví u vodopádu Nutria. Po příjezdu dostanete instrukce, jak se v parku chovat a také co, vás čeká. Nejprve půjdete přibližně hodinu pěknou lesní cestou až se vám odkryje pohled na ledovec a okolní hory. Za pěkného počasí dohlédnete až na nejvyšší horu Patagonie Svatý Valentýn. Poté se začne cesta měnit v kamenitou. Už tady vlastně půjdete po ledovci, aniž byste si to uvědomovali.  Za pár minut dostanete pokyn od průvodců k nazutí maček a všeho potřebného. Na ledovci jsme strávili přibližně dvě hodiny a měli možnost prozkoumat tři jeskyně. Čas byl i na focení. Záleží na tom, jak zdatnou máte skupinku. My jsme měli skupinu o deseti lidech a dva průvodce.

TIP: Chůzi v mačkách si můžete natrénovat při výstupu na sopku Villarica u outdoorového města Pucón.

Co se dá dělat dál v Puerto Río Tranquilo?

Jezero General Carrera

Největší chilské jezero, které nemůžete minout. Pokud si chcete po výletech odpočinout, tohle je to pravé místo. Zajděte si na místní pláže, kupte si láhev vína nebo piva a kochejte se západem slunce. Ale pozor. Odpoledne tady bývá dost větrno. My jsme tady navíc strávili několik nocí. I přes docela velkou ceduli „no acampar (nekempovat)“ se tady sjíždí dost velký počet kempovacích aut a nikdo je nevyhání.

Jezero General Carrera

TIP: Pokud hledáte suché a klidné místečko k práci, zkuste místní malinkou knihovnu. Budete se muset připojit k vlastním datům, ale pracovat vás tady nechají.

Údolí Exploradores

Valle Exploradores je jedním z nejkrásnějších v Chile. Pokud pojedete na ledovec Glacier Exploradores, budete jím projíždět. Nicméně doporučujeme projet si ho i po vlastní ose. Kromě zmiňovaného vodopádu Nutria se můžete zastavit i na dalších vyhlídkách a dojet až ke Glacier Exploradores. Pokud vás využití cestovní agentury a procházka po ledovci neláká, zaplaťte si alespoň vstup do parku na jednu z vyhlídek.

Vodopád Nutria

TIP: V Puerto Río Tranquilo jsme našli malinkou knihovnu, kde jsme dva dny pracovali. Mrkněte se, jaké je práce digitálního nomáda v Chile.

Parque Nacional Laguna San Rafael

Je to druhý největší národní park v Chile, který spojuje krásné krajiny složené z fjordů, kanálů, ostrovů, ústí řek a ledu. Velkou atrakcí je laguna San Rafael a stejnojmenný ledovec. Dostat se k němu však není úplně jednoduché a hlavně levné. Opět si můžete zaplatit na celodenní výlet jednu z agentur nebo si v přístavu Bahía Exploradores pronajmout člun. Částka už se ale bude pohybovat okolo 160.000 CLP.