Co a kde zařídit v Chile/Santiagu

Last updated on 29/01/2020

Vyřízením working holiday víz v České republice ještě vše zdaleka nekončí. První kroky v Chile/Santiagu by měli vést na Polícia de Investigación tzv. PDI a následně na Registro de Civil pro občanku. V Chile je hrozná byrokracie a už jen dostat dovnitř se na tyto dva úřady je malinký úspěch. Druhý úspěch je vystát si několikahodinové fronty a získat potřebné papíry.

Přihlášení na PDI a vyřízení občanky v jiném než hlavní městě Chile

Údajně by tyto papíry měly jít vyřídit i v jiném než v hlavním městě a to na počkání. Tím by se člověk mohl vyhnout frontám. Řekli jsme si, že to taky zkusíme. Třeba budeme mít štěstí a zvládneme vyřídit vše během jednoho dne, i když to pro nás bude znamenat celodenní výlet do města Valparaíso. 

Po příjezdu do Valparaísa jsme si to namířili rovnou na PDI, které bylo cca 5 minut pěšky. Tam nás ale čekalo nemilé překvapaní a tak trochu zklamání. Ani tady na počkání a bez předchozí registrace nic nepůjde. Před příchodem je nutné zavolat na telefonní číslo 32-3311443 a objednat se na přesný den. Bude vám přiřazeno číslo, bez kterého vás nikdo nevezme. My jsme je zkoušeli lámanou španělštinou přemluvit, ale bez úspěchu. 

TIP: Ze Santiaga do Valparaíso jezdí autobusy ze zastávky “Pajaritos” (červená linka metra L1). Cena se pohybuje od 3000-6000 pesos dle dopravní společnosti, kterou zvolíte. My jsme si vybírali mezi TurBus nebo Pullman. Autobusy jsou docela luxusní, troufnu si říct “kam se hrabou žluté busy”, jen ta horká čokoláda chyběla. Cesta trvala cca 1,5 hodiny. 

Jaký je závěr a naše doporučení? Vyřídit potřebné dokumenty v jiném městě jde. Z osobní zkušenosti víme, že v malém městě (např. Pucón) lze vše vyřídit bez objednání. Naše doporučení tedy je:

  1. Vyberte si menší město blízko Santiaga, kde je PDI i Registro de Civil
  2. Během dne si zde vyřiďte potřebné papíry. Občanský průkaz bude vyřízen za více než měsíc. V případě, že máte v plánu cestovat, nechte si ho zaslat do jiné města.
  3. Vyzveďnete si občanku.

Přihlášení na PDI a vyřízení občanky v Santiagu de Chile

Přihlášení na PDI v Santiagu de Chile

V Santiagu de Chile je nutné přihlásit se na úřad PDI na přesný termín, a to na webové stránce www.extranjeria.gob.cl. My jsme se přihlásili už před odjezdem 18.11. Za pár dní nám přišel mail, že se můžeme dostavit 16.12. v 11 hod. – tedy skoro o měsíc později. Byl začátek prosince a my rozhodně nechtěli čekat tak dlouho. Bez přihlášení bychom si nemohli zařídit ani občanku ani koupit auto.

TIP: Pokud vám přijde tento dokument i s QR kódem, nic se nebojte. QR kód nikdo nekontroluje.

Zkusili jsme tedy druhou radu, kterou jsme vyčetli na blogu dnesletim.euzfalšování mailu. Jednoduše si mail můžete přeposlat a před odesláním upravit všechny údaje včetně termínu. Toto nám vyšlo. Přišli jsme před úřad PDI, kde už byla vytvořená fronta a vpuštěni dovnitř byli pouze ti, kteří ukázali vytisknutý papír s termínem. 

Pokračovali jsme do budovy, kde jsme v prvé řadě dostali přiděleno číslo přepážky, ke které je nutné jít. Pokračovali jsme ke “caja“ – pokladně. Pak už jsme se dostali rovnou do fronty k přepážce. Po dvou hodinách čekání (a to jsme na tom byli ještě dobře) jsme konečně obdrželi potřebný papír s fotkou o registraci víza.

TIP: Protože jsme upravený mail neměli vytisknutý, hledali jsme blízko PDI tiskárnu. Na mapách jsme našli MACPRINT. Tiskárna se nachází v pasáži, kde ale probíhá tisk na velké formáty, textil apod. Pokud chcete vytisknout pouze jeden papír, stačí přejít ulici od prodejny MACPRINT. Najdete tu druhou podobnou pasáž, kde vám cca za 500 pesos vše ochotně vytisknou. Vstup do budovy PDI je z ulice San Francisco. 

Co sebou: vytisknutý e-mail, pas + jeho kopie, kopie potvrzení víza s otiskem prstu

Získání RUN number v Santiagu de Chile

Pro získání RUN number musíte navštívit Registro de Civil. Nachází se kousek od metra Santa Ana na adrese: Huérfanos 1570, Piso 1. Oficina, Santiago, Región Metropolitana. Prošli jsme bočním vchodem k recepci a chvilku koukali, co se tam děje a jak to probíhá.

Před hlavním vchodem byla ještě v jednu odpoledne docela fronta. Nevěděli jsme přesně, na co tam lidi čekají. Přeci jen se tam toho vyřizuje více. Šla jsem se zeptat na recepci, kde si můžeme o občanku požádat a co dělat. Na to mi paní řekla, že máme přijít zítra, protože to dnes už nestihneme. Pořád jsme tak úplně nechápali proč, ale dobře. Naplánovali jsme si teda návštěvu Registro de Civil hned na další den ráno.

TIP: Na úřady choďte vždy velmi brzy ráno, ať se vyhnete frontám. Úřady v Chile otevírají v 8:30 a pracují do 14:00.

Druhý den jsme dorazili k úřadu asi 8:15 a nevěřili jsme svým očím. Fronta se táhla jako had až do vedlejší ulice kolem sousedního domu. Vlastně jsme na konec ani neviděli. Někteří si přivstali a donesli vlastní židličky na sezení. Kolem pobíhali prodejci jídla a pití a nabízeli, co se dalo. “No, tak to nemáme šanci se dovnitř dostat ani dnes.”

Zkusili jsme to obejít opět bočním vchodem a omrknout, jestli bychom se tam nějak neprotáhli. No, neprotáhli. Konec fronty i hlavní vchod střeží ostřílení borci, kteří dovnitř nepustí ani živáčka. Opět jsme se aspoň zeptala, jaké papíry budeme potřebovat. Chyběl nám okopírovaný PDI papír, a tak nás poslali před budovu, kde měl borec improvizovanou pojízdnou tiskárnu/kopírku a ochotně lidem okopíroval vše, co bylo potřeba. No, proč ne. 🙂

Šli jsme dovnitř ještě jednou, jestli by to přece jenom nešlo. Nakonec jsme zdrceně stáli v koutku, když se na nás usmálo štěstí. Díky jedné slečně, která seděla opodál za námi přišel jeden zaměstnanec, vzal nám papíry, zkontroloval je a přiřadil nám šťastná čísla (60 a 62). Juchůůů. Poslal nás na čekací lavici a bylo. Dobří lidé existují.

Za půl hodinky jsme se dostali na řadu, pěkně postupně. Odevzdali jsme všechny papíry a čekali, co bude. Přišlo pár otázek potřebné k vyplnění (jméno matky, otce a mail), ale většinu údajů si paní opisovala z dokumentu PDI včetně jména. Zde nastala potíž. Nevšimli jsme si chyby ve jméně, které nešlo opravit, jelikož jsme už zaplatili za vyřízení. Už už to vypadalo, že nás pošle zpět na PDI, kde budeme muset kolečko absolvovat znovu. Naštěstí se smilovala a napsala do dokumentu prosbu o změnu.

Problém byl, že jsme si chtěli občanky vyzvednout v Puerto Montt, ale to nyní nešlo. Občanku si můžeme vyzvednout pouze v Santiagu a do konce března. Jenže kdo ví, kde budeme na konci března? Plánovali jsme Argentinu, Bolívii nebo Peru, ale rozhodně ne Santiago. Pokud si občanku nevyzvedneme do termínu, bude následně neplatná.

TIP: Pečlivě si zkontrolujte všechny údaje, které úředníci vyplní ještě než opustíte daný úřad, ať se vyvarujete nepříjemnostem. 

Paní úřednice nám nakonec při odchodu dala své telefonní číslo s tím, že jakmile si koupíme vlastní sim kartu, máme ji zavolat a pokusí se s námi problém vyřešit. Byla moc milá. Komunikovala s námi dokonce i na štědrý den a na Nový rok.

Jak to dopadlo? V Puerto Montt jsme zažádali o přeposlání občanky. Museli jsme kvůli tomu v Puerto Montt čekat, ale povedlo se. Za pět dní občanka přišla a bylo vyřízeno.

TIP: Do Puerto Montt jsme se dostali autem, které jsme koupili v Santiagu de Chile. Mrkněte se, jak na to a co je pro koupi auta potřeba.

Celkem jsme na Registro de Civil strávili dvě hodiny (a to ještě štěstí). Během protestů, které v Santiagu byly, byla zničena jiná pobočka Registro de Civil. Pravděpodobně tedy námi navštívená pobočka musela převzít i agendu té zničené a proto byly fronty delší než obvykle.

Co sebou: kopii pasu, kopii víza v pase včetně razítka z letiště o vstupu do Chile, kopii dokumentu PDI, kopie víz s otiskem prstu, který jste dostali na ambasádě v ČR.

Kolik zaplatíte za vyřízení dokumentů?

ÚřadCena za osobu
Polícia de Investigacion400 CLP
Registro de Civil4270 CLP

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *