Katánie. Sicilské město přímo pod Etnou

Minulý rok jsem strávila na Sicílii dva měsíce prací v přístavu Portorosa. To bych to nebyla já, kdybych nevyrazila procestovat nějakou část Sicílie. Začala jsem ve městě Katánie na východním pobřeží. Strávila jsem tady dvě noci a vyrazila objevit nějaké ty památky, obchůdky a restaurace.

Katánie je jedno ze tří měst na Sicílii, ve kterém se nachází mezinárodní letiště. Zvolit si toto město jako své příletové není vůbec špatné. Jednoduše se z něj dostanete do nedalekého města Syrakusy, na Etnu nebo do historického města Taormina. Do centra Katánie jezdí z letiště bus. Existují dvě možnosti, jak se do centra dostat. Buď využít Alibus za 4 eura nebo městskou dopravu bus 524, který stojí jen 1 euro. Konečná zastávka tohoto busu je Piazza Paolo Borsellino. Alibus zajíždí ještě do vzdálenějších ulic jako je Via Etnea.

TIP na ubytování: Na první noc jsem si zarezervovala hostel City-In Hostel B&B kousek od náměstí Piazza Paolo Borsellino. Hostel má skvělou pozici kousek od hradu Castello Ursino a je moc pěkný. K dispozici je menší zahrádka s posezením, kuchyň. Pokoj měl vlastní i vlastní koupelnu.

Obchůdky bývají ve městech otevřené až do půl desáté. Já jsem měla štěstí, protože ve městě zrovna probíhal festival pouličních umělců, takže jsem měla o zábavu i jídlo postaráno. V okolí hradu byly rozmístěny asi tři pódia, na kterých probíhalo představení umělců. Od herců, básníků, malířů až po hudebníky. Na festivalu samozřejmě nesměly chybět stánky s jídlem, pitím a suvenýry.

Katánie a její historické památky

Katánie je město, které člověka moc nenadchne. Obecně jsem ze sicilských měst měla docela smíšené pocity. V centru města jsou vždy historické památky a docela čisto. Jakmile ale projíždíte na okraji, naskytne se vám spíš pohled na špinavé a neudržované domy. Historické památky jsou postaveny z černého lávového kamene v barokním stylu.

V podstatě je všechno soustředěno okolo náměstí Plaza Duomo. Katedrála svaté Agáty, zasvěcená patronce města, a stejnojmenný kostel. Dále pak radnici, několik barokních paláců a kašnu Fontana dell’Elefante. Já jsem se na náměstí stavila i na kávičku, abych si to trochu zpestřila. Kousek od náměstí najdete hrad Castello Ursino, který původně střežil vjezd do přístavu. Nyní však stojí téměř uprostřed města. Jak je to možné? Tento fakt způsobila erupce sopky Etny v roce 1669, která zničila celý přístav a posunula pobřeží až o 2 kilometry. Od té doby byl hrad využíván jako věznice a nyní je v něm umístěno muzeum.

Určitě byste neměli vynechat rybí trh, který se koná každý den kousek od náměstí. Kromě čerstvých ryb zde najdete i ovoce či zeleninu. Ve městě bývají pravidelně trhy a blešáky všech možných výrobků za skvělé ceny.

Novější a modernější částí Katánie protíná ulice Via Etnia s výhledem na Etnu, kde najdete řadu moderních obchodů. Za procházku určitě stojí už jen kvůli tomu výhledu. Budete-li mít více času zajděte se podívat do místního přístavu a vychutnejte si z jedné z restaurací místní skvělou gastronomii.

TIP: V Katánii si půjčte auto a vyražte poznávat další kouty Sicílie. Nebudete omezeni na hromadnou dopravu, která na Sicílii moc nefunguje a hlavně nejezdí všude. Půjčovny se nachází hned na letišti. Z budovy se dejte vlevo.

Jeden komentář

  1. Laci
    13/01/2022
    Odpovědět

    Z letiska je moznost vlakom 2 zastavka 1€ na centralnu stanicu kde je zaroven centralna stanica vsetkych autobusov mestskych aj po celej Sicilii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *