Archimedovo město Syrakusy

Last updated on 06/03/2022

Syrakusy je město plné historických památek a je také rodištěm slavného Archimeda. Z Katánie je vzdálené pouze hodinu vlakem. Dlouho jsem tedy neváhala a vyrazila ho při mé cestě prozkoumat.

TIP: Vlaky na Sicílii jezdí pouze kolem pobřeží a jízdní řády lze najít na trenitalia.cz. Jízdenku jde koupit buď on-line na stránkách nebo přímo ve stanici. Člověk trochu očekává luxusnější vlaky jako v západních zemí Evropy, ale vlaky jsou spíš podobné naším českým drahám.

První zastávka „Parco Archeologico“

Moje první kroky vedly do archeologického parku „Parco Archeologico“ na severu města. Na blízkém parkoviště lze rovnou koupit i vstupenku za 10 eur. Jak už to bývá, člověk musí projít nejprve všechny stánky se suvenýry, než se dostane k pokladně. Mým prvním cílem v archeologickém parku bylo největší řecké divadlo na Sicílii. Divadlo vás ohromí svou velikostí. V květnu a v červnu zde stále probíhá několik představení stejně jako v nedalekém řeckém divadle v Taormině. Nahoře nad hledištěm se nachází malé jeskyně. Z jedná z nich tříští voda, kterou údajně herci používali při hrách, kdy nechali zatopit celé jeviště.

Další zajímavosti jsou jeskyně u bývalých lomů „Latomia“, které se využívaly jako vězení. Krátkou procházkou jsem se dostala až k hluboké jeskyni „Dionýsovo ucho“. Proč ten název? Jednak jeskyně vypadá jako velké ucho, ale hlavně dříve sloužila jako věznice. Jeskyně má skvělou akustiku, takže když vězňové plánovali útěk, hlasy se tak rozléhaly tak, že je císař Dionýsios slyšel a plány jim zmařil. Stavit se také můžete do galerií, ale na to já moc nejsem. Prošla jsem si celý park a pokračovala dál do města. Konkrétně jsem namířila do starého města na ostrově Ortygia.

Památky starého města Syrakusy

Ortygia je protkané úzkými uličkami, které vás provedenou od jedná památce ke druhé. S pevninou je spojen mostem Ponte Nuovo. Hned na začátku ostrova narazíte na Apollónův chrám z roku 570 př.n.l. Určitě byste neměli vynechat katedrálu Santa Maria delle Colonne na náměstí Piazza Doumo. Kromě toho tady nemůžete minout biskupský palác, kostel sv. Santa Lucia alla Badia, Palazzo Beneventano del Bosco, a Radnici.

Ostrov uzavírá hrad Maniace, který dříve sloužil jako kasárna. Od hradu to vezměte podél pravého pobřeží až k Arethúsinu pramenu, který byl ve starověku jediným pitným zdrojem města. Odkud ten název? Říká se, že do pramenu byla proměněna nymfa Arethúsa z družiny bohyně Artemis, do které se zamiloval říční bůh Alfeiros. Bohyně Artemis ji proměnila do pramene, aby ji před ctitelem ochránila. Díky tomu se Arethúsa dostala pod zemí z Řecka až do Syrakus. Pokračujte ještě kousek po pobřeží a zastavte se na oběd či večerní na místním trhu. Můžete zkusit něco z místních mořských specialit nebo si koupit něco na sebe.

Syrakusy je město, které má něco do sebe. Příště bych ve městě určitě zůstala přes noc a vyrazila do Ortygie na večer, abych si užila večerní ruch místních kaváren a restaurací. Já jsem byla v centru odpoledne v době italské siesty. Možná díky tomu, mé očekávání tohle městečko lehce zklamalo.

TIP: Ze Syrakusy je to co by kamenem do hodil do turistického městečka Taormina. Nenechte si ujít starověké divadlo nebo prozkoumejte místní pláže.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *