Koronavirové Benátky – co vidět za jeden den

Last updated on 21/09/2020

Koronavirus nás sice vyhnal z Chile, ale my se nevzdáváme. Cestujeme dál. Naskytlo se nám pár volných dní, a tak jsme se rozhodli vyrazit do Benátek. Na Benátky jsem měla zálusk už delší dobu, ale vyprávění o neskutečném množství lidí mě většinou odradilo. A tak jsme byli plni očekávání, jaké to bude v době koronavirové. A bylo to naprosto skvělý. Benátky jsme si zamilovali. Unikátní romantické město na vodě, ve kterém se můžete ztrácet i několik dní.

Racek v Benátkách u Canal Grande
Racek v Benátkách u Canal Grande

Opatření v Benátkách v době korony

Cestování v této době má svá úskalí, ale i výhody. Víme o tom své. Dostat se z Jižní Ameriky nebyla moc sranda, ale cestování po evropských městech je skvělé. Proč? Hlavně kvůli menšímu počtu návštěvníků. V Itálii mají dost přísná pravidla, co se nošení roušek týče. Nosí se povinně všude, kde je větší výskyt lidí (MHD, obchody, restaurace, hotely apod.). Dokonce když jdete do restaurace, musíte ji mít na obličeji. Sundáte ji až si sednete ke stolu. Pokud jdete na záchod, opět musíte nasadit. V některých restauracích mají mezi stoly i plexiskla. Nechybí ani dezinfekce. Z mého pohledu je větší riziko nákazy v ČR než v Benátkách. 

Povinná rouška uvnitř zvonice na náměstí San Marco
Povinná rouška uvnitř zvonice na náměstí San Marco

Jak se dostat do Benátek?

Způsobů je hodně. Velmi často vypravují letecké společnosti docela levné lety. Při nějaké akci se můžete dostat s cenou letenky pod 1000 Kč. Sledovat můžete třeba společnost WizzAir, Ryanair nebo EasyJet. Většina letadel přistane na hlavním letišti Marco Polo. Odtud se dostanete pohodlně autobusem.

Další možností je využít autobusy. Pravidelně jezdí do Benátek Flixbus i žluťák RegioJet. Cena se pohybuje okolo 1000 Kč, ale i zde občas najdete akční jízdenky. Autobusy přijíždí do městečka Mestre, které se nachází na pevnině. Ostatně Mestre pro vás možná bude výchozí místo i v případě, že přijedete autem stejně jako my.

My jsme do Benátek vyrazili již zmíněným autem. Chtěli jsme se cestou zpět vracet přes Dolomity. Tu volnost díky autu nic nenahradí. Cesta z Brna do Mestre trvá cca 8 hodin, což není taková hrůza a utíká to rychle. Kromě ceny za naftu si ještě do nákladů připočítejte rakouskou dálniční známku a poplatky za dálnice v Itálii. V Itálii se platí mýtné za určitý ujetý kus na dálnici. Podle toho se liší poplatky. Nejvíce jsme platili 18 euro, ale to byla opravdu velká část dálnice. Mýtné jde platit hotově i kartou. 

Benátské domy

Po příjezdu pravděpodobně budete řešit parkování. Benátky se rozprostírají na několika ostrovech a s pevninou ho spojuje 4 km dlouhý most. Parkovat lze buď v Benátkách v místě, kde most končí nebo na pevnině v Mestre. Je jen na vás, kde auto necháte, ale pozor. Rozdíl v cenách je dost podstatný. V Benátkách za celodenní parking zaplatíte klidně i 20 euro naproti tomu v Mestre 5 euro. Parkovišť je v Mestre hodně. Jedním z nich je třeba parkoviště San Giuliano. 

TIP: Pokud se rozhodnete bydlet v Mestre, zkuste najít ubytování včetně parkovacího stání. 

Z Mestre do Benátek

Ani doprava z Mestre do Benátek není náročná. Využít můžete vlaky nebo autobusy z centra města. Vlaky jsou nejlevnější a nejrychlejší dopravou. Jezdí každé 2-10 minut, stojí cca 1,5 eura a cesta zabere jen 10 minut.

Další možností je využít autobusy ACTV. Tato společnost zajišťuje dopravu pro celé Benátky, a tak pokud si koupíte celodenní lístek, budete ho moci využít v autobuse i ve vaporettu. 

Ubytování v Benátkách

Ubytování je v Benátkách spousta. Záleží na vašich preferencích, zda chcete být v centru dění nebo vám nevadí dojíždět. Od toho se odvíjí také ceny. Čím blíže centra, tím vyšší ceny. Jestli chcete ušetřit, doporučujeme ubytovat se v Mestre. My zde měli ubytko na dvě noci pro dva lidi za 900 Kč, ale byl to jen pokojíček bez klimatizace a se sdílenou koupelnou. Konkrétní tip tedy nemáme. Na bookingu toho je spousta. 

Doprava po Benátkách

Benátky se rozprostírají na několika menších ostrovech. Lákají především díky svým vodním kanálům, které nahrazují městskou dopravu. Na ostrůvcích se lidé pohybují buď pomocí lodiček nebo pěšky. Ale jsou i výjimky. Na ty vzdálenější ostrovy se dostanete i autem pomocí trajektu. Jedním z nich je třeba ostrov Lido di Venezia.

Městská doprava je zajištěna pomocí tzv. vaporetto. Zastávky jsou na každém rohu a lístek lze koupit všude před nástupem na loď. Cena za jednu jízdu je 7,5 euro na 75 minut. Celodenní jízdenka vyjde na 20 eur. My jsme si koupili jízdenku celodenní. Jízdenka platí i na cestu autobusem z Mestre. Navíc jsme chtěli vidět víc než jen jeden ostrov a rozhodně se nám vyplatila. 

Vaporetto v Benátkách

Vaporetto jezdí na všechny ostrovy, mají své jízdní řády i linky. Na každé zastávce je mapka, ve které je docela snadné se vyznat. Pokud si nechcete zaplatit drahý výlet v gondole, určitě zkuste alespoň MHD. Jízda přes hlavní kanál Canal Grande určitě stojí za to. 

Další možností je využít zmiňovanou gondolu. To je ale spíše turistická atrakce a odpovídá tomu i cena. Platí se za celou loďku, která je určena pro max. 5 lidí. Cena za gondolu je 80 euro / 40 minut. 

Co vidět v Benátkách

Na Italských městech mám nejradši úzké uličky plné kaváren, které dýchají jedinečnou atmosférou. Člověk se hned cítí jako pravý Ital, který si na baru dá rychlé espresso, vypije sklenku skvělého italského vína nebo si vychutná pravou italskou pizzu. Výjimkou nejsou ani Benátky. Jakmile se člověk vydá na průzkum, naprosto ho pohltí. „Ztrácet se” se ve zdejších uličkách je jednoznačně jedna z nejlepších věcí, co se zde dá dělat. Nikdy toho nebudete mít dost. Jakmile budete mít pocit, že už nic neuvidíte, objeví se před vámi další unikátních památka. Tak kam hlavně vyrazit?

Většina hlavních památek se nachází v částí San Marco. Dostanete se tam pohodlně vaporretem (stejnojmenná zastávka San Marco) přes největší kanál Canal Grande. Doporučujeme ulovit nějaké fajn místečko na kraji lodi, protože samotná cesta stojí za to. Kromě tradičních domečků uvidíte rovnou i několik památek. Budete proplouvat pod slavným mostem Ponte Rialto – mostem nářkům. Byl postaven v 16. století a spojuje Dožácký palác přímo s Novou věznicí. Symbolizuje poslední svobodný vzdech vězňů, kteří mohli naposledy vidět krásu Benátek. Plout budete kolem zlatého domu Ca d’Oro, paláce Ca Rezzonico, baziliky Maria della Salute a mostem Ponte dell Academie. Zajděte si na něj večer na západ slunce. Nabízí krásný výhled. 

Vaporreto nás vyhodilo na zastávce a my se vydali rovnou na náměstí sv. Marka. Mapu jsme moc neřešili, ale náměstí nemůžete minout. Nachází se na něm nejvíc památek, ale i nejvíc lidí. Za průzkum stojí určitě Bazilika sv. Marka, Dožácký palác a zvonice Campanille. Pokud chcete jít i dovnitř baziliky nebo paláce, doporučujeme vyrazit brzo ráno. V dopoledních hodinách se začínají tvořit fronty. Dokážu si představit, že lidi čekají na vstup i několik hodin. My jsme si vystáli řadu alespoň na zvonici, kde jsou vidět Benátky jako na dlani. Výhledy jsou úžasný. Uvidíte okolní ostrovy včetně renesanční baziliky San Giorgio Maggiore a baziliky Maria della Salute

Vstupy na památky

PamátkaCena za vstup
zvonice Campanilla8 €
Bazilika San Marcozdarma
St Mark’s Museum5 €
Treasure of St Mark’s3 €
Pala d’Oro2 €
Dožácký palác25 €
Gallerie dell’Accademia12 €
Ca’ Rezzonico12 €
Ca‘ d’Oro10 €
Santa María della Salutezdarma

TIP: Pokud toho chcete zvládnout víc, vychází levněji denní lístek „Venezia Unica City Pass”. Ten zahrnuje všechny hlavní památky Benátek a vyjde na 27,90 eur. 

My jsme se pak začali toulat v uličkách. Došli jsme až k Arsenale de Venezia a cestou se zastavili u Ponte dei Sospiri a paláce Contarini del Bovolo. Pak jsme dostali chuť na kávičku a rozhodli se, že přejedeme na ostrov k bazilice Santa María della Salute. Tady nebyla ani noha a tak jsme si užívali úplně klidných uliček. Došli jsme až ke Galleria dell Accacemia a mostu Ponte dell Academie. Odtud jsme se vydali ke známému mostu Ponte Rialto, ať to vidíme i jinak než z lodi.

TIP: Dobré informace včetně cen za vstupy najdete na stránce Indroducing Venize.

Moře a koupání v Benátkách

Z několikahodinového chození jsme byli unavení, a tak jsme si zajeli odpočinout k moři. Na moře moc nejsme. Bohatě nám stačí hodinka odpočinku. Vyjeli jsme na ostrov Lido di Venezia, kde jsou pláže ke koupání. Moře není nic moc, ale docela mile mě to překvapilo. Tento ostrůvek má úplně jiný nádech. Je to v podstatě letovisko, kde najdete plno hotelů. Můžete se na něj dostat trajektem a jezdit zde autem. Ostrov je docela maličký a přejdete ho pěšky docela rychle. Jezdí zde i autobusové MHD. Většina pláží je soukromá. Chvilku trvalo než jsme našli tu pravou pro nás. 

TIP: Hledejte bar Coco Beach – na mapě je to severní bod vyznačené pláže. 

Návštěva ostrova Murano

Den jsme chtěli zakončit na ostrově Murano. Murano je hlavní sídlo benátských sklářů a je plné prodejen skleněných výrobků. Navštívit můžete i několik sklářských muzeí. Úzké domky na ostrově hrají všemi barvami a je to nádherná podívaná. My jsme měli v plánu najít si restauraci a vychutnat si v klidu skvělé jídlo. Bohužel se nám to nepodařilo. Našli jsme jen dvě otevřené restaurace, které se nám tolik nelíbily. Bohužel tento ostrůvek zel prázdnotou. Pokles návštěvníků z důvodu covidu je tady znatelný. 

Vrátili jsme se tedy na hlavní ostrov, kde jsme našli restauraci, která nabízela menu za dobrou cenu. Některé restaurace nabízí meníčka, která obsahují předkrm a hlavní jídlo. Většinou si můžete vybrat ze dvou jídel – těstoviny, mořské plody, ryby, maso. 

Benátky jsme zvládli za jeden celý den. Domů jsme dorazili až kolem půlnoci. Rozhodně si dokážu představit zůstat tady několik dní. Spojení historie, památek, dobrého jídla a pití, moře. Ideální dovolená. A nebo? Nebo to můžete protáhnout do Dolomity jako my a vyrazit třeba na trek okolo Tre Cime. 

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *