Tipy na výlety u Dachsteinu: ferraty, túry i kolo

Last updated on 06/03/2022

Červencové svátky doslova vybízí k výletům. Letos naše volba padla na Rakousko. Původně jsme chtěli vyrazit jen na čtyři dny, a proto jsme vybrali okolí Dachsteinu. Z Brna trvá cesta cca 4,5 hodiny, což lze zvládnout v pohodě i s výjezdem v pátek po práci. My jsme se nakonec rozhodli zůstat u Dachsteinu devět dní. 

V Rakousku jsme se nenudili ani chviličku. Výlet byl dost aktivní, pořád bylo z čeho vybírat. V plánu byly pěší výlety, kolo, relax u jezera, procházka městem a hlavně ferraty, na které jsme se chystali v podstatě poprvé. Dovolenou jsme rozdělili na dvě části. První půlku jsme strávili v okolí Schladmingu a druhou v okolí Hallstattu. Přejezd mezi oběma městy zabere cca hodinu a čtvrt a jezdit tam a zpět se nám moc nechtělo. 

Kempování u Dachsteinu

Na luxusní ubytování nás moc neužije, ale zároveň jsme si chtěli dopřát aspoň trochu pohodlí. Rozhodli jsme se tedy ubytovat v kempu. Půjčili jsme si velký stan, koupili pohodlnější matrace a vzali sebou i skládací gril. Oproti čtyřměsíčnímu žití v autě v Chile to byl luxus. 

V okolí Dachsteinu najdete hned několik kempů, ale bývají dost plné, a proto doporučuji dělat rezervace dopředu hlavně v případě, že vyberete jeden z těch oblíbenějších. Jedním z takových je například Ramsau Beach Kemp. 

My jsme nakonec našli místo v Campingplatz Glonerbauer s přívětivou cenou 9,50 eur na osobu. Kempík měl všechno, co jsme potřebovali, ale spíše než pro stany byl vhodný pro karavany. Vypadalo to, že kemp nejvíce využívají rakouští důchodci pro celoroční parkování svých karavanů. Kromě toho je zde možnost pronajmout pěkné apartmány. 

Druhou půlku dovči jsme strávili v kempu Temel, který můžu jen a jen doporučit. Leží v krásné oblasti kousek od jezera Altausseer a je z něj krásný výhled na Dachstein. Výhodou je také možnost objednání čerstvého pečiva, které budete mít nachystáno na recepci před snídaní. Cena kempu je 10 eur na osobu.

Výlety v okolí Schladmingu

Spiegelsee – zrcadlové jezero

Spiegelsee je malé jezero u lyžařského střediska Reiteralm, které leží přímo nad městem Schladming. V létě sem můžete vyjet lanovkou. Využívají ji hlavně bikeři, které přitahuje místní bikepark.

My jsme se vyvezli autem až k chatě Reiteralmhütte po strmě stoupající cestě. Silnice je placená a poplatek je cca 5 eur – nezapomeňte si hotovost. K jezeru nás zavedla turistická cesta Reiteralm Rundwanderweg, která nabízí panoramatické výhledy na Hoher Dachstein i okolní jezera. V polovině této cesty je nástup na ferratu Franzi Klettersteig Reiteralm.

Zrcadlové jezero, ve kterém se odráží obraz okolních hor přitahuje hlavně fotografy, kteří se tu mohou docela dobře vyřádit. Zpět se můžete vrátit stejnou cestou, vzít to kolem jezer Untersee a Waldsee nebo se vyškrábat ještě o kousek výš k hoře Schober a užít si tak výhledy i na Vysoké Taury.

My doporučujeme samozřejmě třetí možnost. 🙂 Rozhodně to stojí za to. Potom už vás bude čekat jen příjemný sestup a odměna v podobě vychlazeného pivka v některé z místních hospůdek. 

Bodensee u Dachsteinu

Jednou z našich zastávek bylo místní Bodenské jezero, ke kterému se dá dojet autem. Od parkoviště je jezero vzdáleno cca 10 minut pěšky a nabízí skvělý výhled na vodopád. Cesta okolo jezera trvá cca hodinu a zvládnete to i s dětmi. Můžete se dostat přímo k vodopádu. Komu by to nestačilo, může vyšplhat až k chatě Hans Wödl Hütte nad vodopád a mrknout ještě na jezera Hüttensee a Obersee.

Bikepark Schladming – Planai

Pro milovníky kol se v okolí nachází několik cyklotras různých obtížností. Je z čeho vybírat. My jsme otestovali poměrně nový bikepark u Schladmingu a bylo to skvělý. V bikeparku najdete cca 10 trailů různých obtížností. Potkáte tu spíše bikery s nadupanými celoodpruženými koly, což také odpovídá místním tratím, ale neděste se. Najdete tu i traily, které lze zvládnout na jakémkoliv kole nebo si na zkoušku můžete půjčit kolo v místní půjčovně. 

Dachstein Gletscher

Největší lákadlo je Dachsteinský ledovec, na který jde vylézt ze všech různých stran. Tento výstup však vyžaduje určité zkušenosti a vybavení, což nemáme. Okolí samotného Hoher Dachstain však nabízí různé možnosti pěších výletů, ferrat a jiného dobrodružství.

My jsme se nechali vyvézt lanovkou z Ramsau am Dachstein na Hunerkogel. Na lanovku si udělejte rezervaci, aby se vám nestalo, že bude plno. Rezervaci je nutné udělat na čas tam i zpět a nelze ji měnit v průběhu dne. My jsme se na vrchol vydali hned první nebo druhou lanovkou v 7:45 a udělali jsme dobře. Nahoře ještě nebylo tolik lidí, výhledy byly jen pro nás.

Hängebrücke, skywalk a ledovcová jeskyně

Kousek od lanovky po levé straně najdete vstup na Hängebrücke a Skywalk, na který jsme se moc těšili. Díky našemu brzkému výjezdu lanovkou jsme na mostě byli téměř sami. Výhledy jsou krásné. Ta výška není pro každého, ale mě osobně tato „atrakce“ trochu zklamala. Ten největší zážitek, o kterém jsme moc nevěděli, nás teprve čekal – ferratový výstup na Grosser Koppenkarstein.

Ferraty B/C v okolí Dachstein

Oba jsme ferratový začátečníci, a tak jsme hledali lehčí ferraty s obtížností B až C. V okolí Schladmingu jsme zvládli nakonec jen dvě.

Ferrata Kala

Naše tréninková ferrata o obtížnosti B. Ferrata je lehká a zvládají ji i větší děti. My jsme si na ni chtěli otestovat nové vybavení a vyzkoušet si, jak zvládneme menší výšky. Nástup na ferratu se nachází cca 10 minut pěšky od parkoviště u potoka Ramsaubach. Nejnáročnější úsek je cca v polovině cesty. Vyzkoušeli jsme si na ni několik žebříků, traverzů i přelezů přes skály. Na vrcholku nás čekali výhledy a následně sestup pěší lesní cestou.

Ferrata Koppenkartein

Tato ferrata už byla výrazně obtížnější přestože je značená jako B/C. Přístup je buď pomocí zmíněné lanovky nebo pěšky kombinací turistické stezky a ferraty Hunerscharten. Ferrata vede po hřebenu skály s výhledy na obě strany. V polovině se nachází lanový most, který však lze obejít. Ferrata pro nás byla velkým zážitkem, ale bohužel jsme neměli dostatek času na finální kochačku, protože čas se krátil a my museli spěchat na lanovku zpět k parkovišti. 

Výlety u Hallstattsee

Hallstatt

Historické městečko Hallstatt zapsané v seznamu UNESCO je ikonou celé oblasti a ani my jsme ho nechtěli vynechat. Vyhradili jsme si na něj jedno odpoledne. Město se rozprostírá podél jezera pod horou Salzberg. Žije zde asi 800 obyvatel. Městečko není nijak velké a jeho prohlídka není dlouhá ani náročná.

Přímo do centra města se nedá dojet autem, ale v jeho blízkosti najdete několik parkovišť, kde můžete auto bez starostí nechat. My využili parkoviště u lanovky Salzbergbahn Hallstatt. Odtud jsme došli k poloostrůvku Badeinsel Hallstatt, kde jsme si užívali pohledy na okolní hory a celé město. Přes den je to ideální místo na koupání nebo piknik, večer naopak na posezení s vínem.

Následovala procházka po historickém městě. Celým městem vede v podstatě jen jedna dlouhá ulička, kde najdete několik kaváren, restaurací a obchůdků. Dojdete po ní až k oblíbenému místu u zábradlí, kde si můžete vyfotit celé město i s kostelem. Ve městě najdete i půjčovny lodiček nebo paddleboardů.

Lanovkou Salzbergbahn jsme vyjeli nad město, kde se můžete kochat ptačím pohledem z vyhlídky Skywalk na celé údolí. Právě tady můžete jít na průzkum nejstarších solných dolů v okolí. Těžba soli je důležitou součástí města. Pomocí stezek byla sůl rozvážena do celé Evropy včetně České republiky.

Bikování v okolí Hallstattu

V okolí Hallstatu je hodně cyklo tras jak pro silničkáře, tak pro nadšence nezpevněných cest. Pro hledání tras jsme využili aplikaci Komoot, kde najdete přímo návrhy na trasy dle obtížnosti. My jsme si jeden den dali trasu přes chatu Hütteneckalm a Ewige Wand, kde je trasa vysekaná přímo ve skále s krásným výhledem. Druhý den jsme si vyjeli kolem jezera Hallstatt.

Ferraty v okolí Hallstattu

V okolí Hallstatu najdete nespočet ferrat různých obtížností. My jsme zkusili tyto tři, ale plánujeme se sem na ferraty určitě vrátit hned příští rok.

Ferrata Drachenwand

Drachenwand je jednou z nejkrásnějších via ferrat v Rakousku. Ferrata nabízí krásné výhledy po celou dobu lezení na jezero Mondsee. Obtížnost ferraty je C a trvá cca 2 hodiny. Kromě výhledů vás tady čeká i strmé lezení a most, který lze z levé strany obejít.

Ferrata Donnerkogel Intersport Klettersteig

Ferrata u jezera Gosausee je také jednou z nejkrásnějších ferrat v Rakousku a oblíbená je hlavně díky dlouhému žebříku. Obtížnost ferraty je C/D a určitě není vhodná pro začátečníky. Doporučujeme na ni vyrazit brzo ráno, aby jste tady byli mezi prvními. Tvoří se tady totiž dlouhé čekací fronty, které mohou celý výstup znepříjemnit. Z parkoviště (kde můžete i bezplatně přespat a využít toalety) můžete vyjet k nástupu buď lanovkou nebo vyjít pěšky. Ferrata je rozdělena na čtyři úseky. Z mého pohledu byla nejtěžší třetí etapa, která začíná hned za žebříkem s délkou 40m. 

Ferrata Laserer Alpin Steig

Ferrata s obtížností C vede u jezera Gosausee a zabere vám cca hodinu. V první části polezete přímo na vodou tzv. “mokrý přechod”. Výše nad vodní hladinu vás dostane žebřík, který se postupně promění na strmé lezení na vrchol “Kamenná vata”, kde je krásný výhled na celé jezero. Nechybí ani provazový most a strmé sestupy. Ferrata není těžká, ale silově náročnější na ruce. 

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *