Národní park Corcovado na poloostrově Osa: vše, co potřebujete vědět 

Last updated on 14/08/2022

Pár hodin jízdy od města Uvita směrem na Panamu se nachází malý poloostrov Osa, který v sobě ukrývá klenot Kostariky. Řeč je o národním parku Corcovadu. Corcovado je jedním z nejvzácnější parků Kostariky

Biodiverzita Corcovada patří k nejvyšším na celé Zemi a chrání největší zbývající rozlohu primárního deštného pralesa na tichomořském pobřeží Střední Ameriky. Kromě primárního pralesa tady můžete vidět dalších 12 ekosystémů včetně nížinného deštného pralesa, horského mlžného lesa, palmového lesa a mangrovových bažin, stejně jako pobřežní mořské a plážové biotopy. Pobřeží Corcovada lemují nádherné pláže s vysokými palmami jako z plakátu cestovních kanceláří. Bohužel (nebo bohudík) je tady zakázáno koupání. Moře vám ke koupání mohou nahradit laguny a řeky poloostrova.

Corcovado je skvělým místem pro pozorování zvířat. Spatřit tady můžete nejvzácnější a nejohroženější zvířata světa. My jsme na tomto místě viděli asi nejvíce zvířat za celé tři týdny v Kostarice. Pokud budete mít štěstí, vidět můžete třeba lenochody, tapíry, krokodýly, papoušky ara, opice, mravenečníky, hady, jedovaté žáby nebo třeba jaguára. Pro milovníky podmořského světa je to ideální místo pro pozorování velryb, delfínů nebo želv.

Do Corcovada můžete podniknout jednodenní i vícedenní výlety, záleží jen na vašich časových a taky finančních možnostech. Výlety do tohoto parku se mohou vyšplhat na tisíce korun, ale stojí to rozhodně za to. 

Jak se dostat do Corcovada

Corcovado má dvě hlavní vstupní brány, jak se u nás říká. Jednou z nich je Drake Bay na severu poloostrova a druhým město Puerto Jiménez

Do Drake Bay se dostanete pouze lodí, a to z městečka Sierpe. Lodě jezdí asi jen dvakrát denně, a proto doporučujeme udělat si rezervaci předem. Booking lodi vám může zařídit i poskytovatel ubytování při rezervaci. Zkuste se na to zeptat. V Drake Bay je řada hotelů různých typů, restaurací apod. Přímo tady si můžete rezervovat výlety do Corcovada například přes vaše ubytování a jiné cestovní agentury.

My jsme se rozhodli vydat přes Puerto Jiménez, kam jsme dojeli autem. V Puerto Jiménez má totiž sídlo cestovní agentura Corcovado Tour, přes kterou jsme se rozhodli koupit výlet. Město Puerto Jiménez je docela malé, ale najdete tady vše, co budete potřebovat. 

Vstup do parku – permit a rezervace

Dříve se dalo do Corcovada jít na vlastní pěst, ale to už bohužel není možné. Pro vstup budete potřebovat permit – povolení ke vstupu –  a taky akreditovaného průvodce. Průvodcem v parku nemůže být kde kdo. Všechno vám zařídí tour agency, přes kterou do parku půjdete. Doporučujeme si rezervovat vstup dopředu, hlavně pokud půjdete na více než jeden den. O vstup do parku je zájem a počet permitů je omezen. Sami organizátoři výletů nikdy neví, kolik jich na daný den budou mít. Počty vydaných permitů ovlivňují rangeři. My jsme kvůli tomu museli několikrát přeplánovávat naši trasu. 

Turistické trasy Corcovada – mapa

Pro plánování trasy je dobré znát hlavní stanice Corcovada tzv. ranger station. Nejznámější jsou: 

  • Los Patos, 
  • San Pedrillo, 
  • La Leona, 
  • Sirena Ranger Station. 


První tři zmíněné se nachází na okrajích parku a většinou jsou výchozím bodem. Sirena Station je naopak přímo uprostřed parku. V podstatě všechny trasy vedou k ní nebo okolo ní. Dostat se sem můžete pěšky nebo na lodi. Pokud si zvolíte jednodenní výlet, budete se pohybovat pravděpodobně v jejím okolí. Můžete tady totiž vidět největší koncentraci zajímavých rostlin a pozorovat nejvíce zvířat. 

Pro náš výlet jsme si vybrali místní Corcovado Hiking Tour z důvodu pozitivních recenzí, plánu trasy a ceny, i když ty se obvykle mezi agenturami moc neliší. Liší se však počtem dní, který uvnitř parku strávíte. Corcovado Tour nabízí jednodenní až třídenní výlety se spaním uvnitř parku. My jsme se tady rozdělili na dvě skupiny. Jirka s Markét šli třídenní trek a my jen dvoudenní.  

Corcovado Hiking Tour má pod palcem mladý manželský pár. Rodolfo se narodil přímo v Puerto Jiménez a nejen okolní přírodu zná velmi dobře. Nabízí několik možností výletů do parku:

Jednodenní výlety probíhají vždy okolo Sirena Station. Tam i zpět vás dovezou lodí. Potom se vydáte na průzkum okolní přírody s průvodcem. V okolí Sireny je toho nejvíce, a proto pokud chcete šetřit, neváhejte vyrazit aspoň na ten jeden den. Kromě zajímavých rostlin jsme tady viděli spoustu zvířat od nosálů po opice, lenochoda, tapíra, papoušků apod. 

Pokud se rozhodnete pro vícedenní výlety, půjdete část nebo celé dny pěšky. Budete vycházet ze stanic La Leona nebo Los Patos. Sem vás dovezou autem, které není v ceně, ale zařídí ho za vás. 

Možností, jak túry kombinovat je více. 

  • Třídenní trek většinou začíná v Los Patos, vede přes Sirénu, kde se dvě noci spí a končí v La Leona. Toto lze jít i naopak – podle vašeho výběru. 
  • Dvoudenní trasy zahrnují jednu cestu lodí a pak záleží, jakou cestu si vyberete – buď jdete z/do Los Patos nebo z/do Leony s přespáním v Sirena Station

Jednotlivé části trasy mají své výhody a nevýhody a hlavně svá specifika. 

Sirena Station – Leona (nebo naopak)

My jsme původně chtěli jít první den z La Leona do Sirena Station a druhý den jet lodí zpět. Přesvědčili nás o opačném směru, protože…..

Trasa ze Sirény do La Leona vede téměř celá po pobřeží. Půjdete nejen lesem, ale i přes rozpálené pláže, a proto se doporučuje nechat si tuto část až na druhý den. Ze Sirény se vyráží mezi 4 až 5 hodinou ranní, a proto část trasy zvládnete ještě dopoledne, kdy nepraží tolik sluníčko. Ale…ono je hrozný horko i tak a není to moc příjemný. 

Další výhodou směru ze Sireny je to, že zde budete mít celý první den na průzkum. Pokud si Sirénu necháte na druhý den, budete v okolí mít pouze dopoledne. Kolem poledne se totiž odjíždí lodí směr Puerto Jiménez.

Los Patos – Sirena

Corcovado tvoří primární a sekundární lesy. Primární lesy jsou zde od nepaměti. Místo těch sekundárních byly před 50 lety pole. Tato pole se postupně obnovovala a vznikaly lesy nové. Celou obnovu dokázala příroda za pouhých padesát let. Pokud si chcete užít primární les a pořádnou džungli, je vhodnější zvolit trasu z Los Patos. Z Los Patos do Sirény chodí o dost míň lidí a budete tam téměř sami. Užijete si klid, zvuky a vůni džungle. Tato část je hodně chodící a je spíše o rostlinách než o zvířatech.

Sirena Ranger Station

Sirena Ranger Station již byla zmiňována několikrát. Pokud půjdete jednodenní i vícedenní výlet, určitě se tu objevíte. A tak něco málo k ní.

Sirena Ranger station se nachází několik metrů od moře, od kterého ji dělí lesy a staré letiště. Dříve bylo používáno pro přepravu jídla, zraněných apod. Bohužel se tady stala před několika lety nehoda, a tak se letiště již nepoužívá. Sirena Station má rustikální styl. Je jediným místem, kde najdete pitnou vodu, trochu toho signálu, elektriku a místo pro kempování. Vybavení není žádný luxus, ale najdete tady všechno potřebné. Veškeré prostory jsou společné. Nečekejte žádné soukromé pokoje a jejich vybavení nebo čisté ručníky. Elektřinu lze použít k nabíjení jen v určité hodiny denně. Najdete tady také administrativní budovu, obchod se suvenýry a něčím malým k jídlu. K dispozici jsou skříňky, kde můžete za 4 dolary nechat věci, které nepotřebujete. 

Otevřené prostory jídelny i noclehárny vás doslova vtáhnou do atmosféry džungle. Přes den u dobré kostarické kávy budete moci na terase pozorovat nosály běhající po letišti, v noci naslouchat zvukům šumějícího pralesa. Patrové postele jsou opatřeny moskytiérou, a tak se není třeba bát nezvaných hostů. Jsou také vybaveny čistým povlečením. A to jídlo, které dostanete večer. Mňam. To bylo nejlepší za celé tři týdny v Kostarice. Plný talíř byl složen z rýže, trhaneho masa, banánového ceviche, zeleniny. Dostali jsme ovocný salát a džus z čerstvého ovoce. Všechno bylo moc dobrý. 

Popis dvoudenního treku aneb naše dojmy

0. den v Corcovadu

Nultý den samozřejmě není, ale je dobrý zmínit, jak probíhá check-in v agentuře. Do města Puerto Jiménez jsme přijeli kolem 17 hodiny odpoledne. Zavírali v 18 hodin, ale trpělivě s námi všechno vyřídili. Kromě naplánování trasy jsme řešili placení a organizační věci. Platit se dá hotově i kartou, ale za kartu mají nemalé poplatky. Doporučujeme si tedy penízky vybrat předem. My jsme tam celkem dlouho řešili i polofunkční bankomaty – ve městě jsou dva.

1. den v Corcovadu

Sraz na trip byl u pekárny cca 30 metrů od agentury. Pekárna je otevřená brzy ráno, takže je možnost si tady koupit kafe a nějaké jídlo na cestu. Všechny věci jsme si nechali v autě a klíče od něj předali Rodolfovi. Ten si auto odvezl ke svému domu. Moc se nedoporučuje nechávat auto s věcmi jen tak na ulici. 

Z Puerto Jiménez jsme vyrazili lodí v 5:30. Cesta trvala cca dvě hodiny a byla zážitková. Užívali jsme si krásného východu slunce nad oceánem, osvíceného pobřeží a národního parku Piedras Blanca v dáli. Po půl hodině cesty se na levoboku lodě na chviličku vynořila želva. To jsme ještě nevěděli, co nás čeká o pár minut později. Společně s naší lodí totiž pluli i delfíní a keporkaci. Keporkak byl opravdový zážitek. Rodinka čítající tři členy plavala pouhých 10 metrů od nás. 

Vyskákat z lodě jsme museli už cca 20 metrů před břehem, a tak je nutné počítat s namočením nohou asi do výšky kolen. Už tady na nás čekal průvodce a odvedl nás ke kontrole batohů a registraci. 

Odtud do Sirény trvala cesta cca 20 minut. Celý den jsme věnovali průzkumu okolí Rangers Station. Náš průvodce nám ukázal několik zajímavých rostlin, povyprávěl příběhy, zmínil jejich léčivé účinky a mnoho dalšího. Nejvíce jsme se těšili na zvířata. Viděli jsme všechno, co jsme chtěli i když podle průvodce v menším počtu. Nám to tedy nepřišlo, protože zážitků bylo během toho dne opravdu několik. Určitě nezapomeneme na tapíra, lenochoda, kajmana, nosála, mravenečníka, vřešťany, chápany, nejjedovatější žábu, tukana, ptáka manekin, papoušky ara, aguti a řadu další ptáků. 

Průvodci mají náš velký obdiv. Někteří mají vystudovanou vysokou školu, někteří ne, ale na všech lze vidět obrovské nadšení a lásku k národnímu parku. Nadšeně si mezi sebou ukazovali, co nového dnes viděli, s velkou radostí nám předávali veškeré své znalosti a hravě odpovídali na všechny naše otázky. Bylo vidět, že Corcovado je jejich život. Sirenu brali jako svůj domov, kde tráví více času než s vlastní rodinou. Najít zvíře není jednoduché, ale jejich znalosti nás přesvědčili, že jsou to opravdu lidé na svém místě. 

2. den v Corcovadu

Ráno jsme vstávali ve 4:20 a vycházeli na trek směr Playa Carate. Nachystali nám sebou balíčky se snídani, které jsme snědli na cestě. Obsahovaly malou buchtu, ovoce, fruko a misku s typickou snídaní – rýže, fazole, smažený banán, vajíčko. 

Cesta do cíle měla 20 km a byla úmorná, byť jsme začali v 5 ráno. První tři hodiny jsme šli během svítání. Sluníčko ještě tolik nesvítilo a cestu jsme si ještě užívali. Cca od 9 hodin začalo sluníčko pařit. Cesta vedla skrz lesy, říčky, které jsme museli přebrodit a pláže. Přejít rozpálené pláže byla nejúmornější část trasy, ale byly to jedny z nejkrásnějších plaží, co jsme v Kostarice viděli. Bohužel na těchto plážích je zakázáno koupání. Osvěžit v oceánu se můžete až v cíli na pláži Carate. Náš průvodce nás zavedl ještě do takové říčky, kde bylo koupání povoleno. Osvěžení se během takové cesty hodí.

Do cíle jsme dorazili kolem druhé hodiny odpoledne. Koupili jsme si zasloužený kokos a čekali na taxi, které nás středem poloostrova odvezlo zpět do města. 

Popis třídenního treku aneb dojmy Jirky a Markét

Na začátek shrnu praktické informace pro třídenní výlet. Z Los Platos do Sireny jsme měli každý zhruba 2l vody. Obdobně i ze Sireny na Playa Carate. Náš průvodce měl sice jen polní láhev a doplňoval z potůčků, ale my nechtěli nic riskovat. Určitě si sbalte pokrývku hlavy, triko na každý den a náhradní kraťasy/kalhoty. Dřív nebo později budete mokří od potu/deště a nesvítí-li slunce, oblečení neuschne. Obutí je na zvážení. My měli narozdíl od průvodce nekotníkové, přesto outdoorové, boty. První trek vyžaduje dobrou fyzickou kondici, protože jdete uprostřed ničeho odkázáni na svého průvodce a sebe samotné. Doporučuji zkusit ujít 20 km v letních dnech. Získáte představu, zda si výlet užijete nebo se budete trápit. S klidným svědomím mohu doporučit dvou i tří denní výlet. Třídenní výlet je spíše pro turisty, kterým nevadí jít hodiny lesem jen se svými myšlenkami. Následující sekce obsahuje spoilery na první den výletu.

Z los Patos do Sireny

Na třídenní trek jsme se sešli jen tři – já, Markét a průvodce Eli. Taxík nás tím pádem stojí rovnou 100$, ale jak pochopíme později, je to nicotná cena za to, že jsme celý den sami se soukromým průvodcem. Závěr cesty do Los Patos vede korytem řeky, která je díky období sucha rozumně průjezdná. V Los Patos odstartuje pěší výlet průvodce Eli slovy: “It’s a crazy hike, lets see what happens”.

První část cesty je o zdolávání mírně vlnitého terénu v primárním lese. Procházíme srdcem lesa, kde je v popředí flóra. Les je hustě zarostlý ve všech patrech. Stačí se chvilku zdržet a průvodce zmizí v porostu. Nad hlavami nám skáčou malpy kapucínské. Nejsou zvyklé na lidi a hází na nás klacky. Největším benefitem túry je její izolovanost. Za celý den jsme potkali jen jednu skupinu mířící opačným směrem. Po pár kilometrech si tak přijde člověk nicotný a zranitelný. Já jen doufal, že hadi a šelmy spí někde daleko ve stínu. 

V polovině trasy máme větší přestávku na odpočinek a svačinu. Krátce poté vstupujeme do sekundárního lesa, který je otevřenější a kvůli větším potokům častěji brodíme. Začínají se objevovat zvířata žijící na zemi. Nadšení z výletu stupňuje poměrně čerstvá stopa pumy v bahně. Připadáme si jako ve filmu Indiana Jones… 

Po šesti hodinách se totálně špinaví a ulepení dostáváme do cíle, ranger stanice Sirena. Účinnost speciálního repelentu do pralesa je diskutabilní, protože máme spousty štípnutí a klíšťat. Následující program je již hodně podobný dvoudennímu výletu popsanému výše. Rozdílem je více času v Sireně a tedy klidnější tempo objevování přírody v okolí. Nutno podotknout, že lze domluvit i vlastní program přizpůsobený fyzické kondici a věku. Vedle nás byl ubytovaný starší pár s vlastním průvodcem a dle zázemí zde byli několik dní.

Kolik stojí Corcovado?

Výlet do Corcovada není levný. Pokud chcete ušetřit, bude vám možná stačit jeden den. Pokud chcete zažít něco netradičního a fakt si to vychutnat, neváhejte a ty penízky do toho dejte.

Typ tourZákladní cenyNavíc za taxi
Jednodenní 135 $
Dvoudenní 325 $100 $ jedna cesta
Třídenní395 $100 $ jedna cesta

Cena za taxi je za celé auto, takže pokud pojedete 4, tak to vychází na přijatelných 25 $ na osobu.

Ceny v závislosti na počtu dní obsahují:

  • vstup do parku
  • ubytování
  • večeři 
  • snídani
  • průvodce
  • dopravu pouze lodí – auto se platí vždy zvlášť.


Od června 2022 se budou ceny měnit. Na aktuální ceny mrkněte raději na web agentury. 

Co sebou do Corcovada

My jsme před cestou měli několik otázek, které nám bohužel ze stran agentury nebyly zodpovězeny skrz mail. Ale nebojte. Všechno se dozvíte při check-inu. Tady je několik tipů, které by se vám mohly hodit ještě před příjezdem:

Jídlo

Vlastní jídlo, včetně různých tyčinek a malých pochoutek, je v Corcovadu zakázáno. Můžete si ho vzít maximálně první den treku a sníst ho po cestě. V Sirena Ranger Station vás budou kontrolovat. Přes den nebo na cestu zpět si tady můžete koupit něco malého k zakousnutí. Pokud půjdete vícedenní trasy, budete mít v ceně večeři a snídani. Oběd v ceně není, ale můžete si ho přikoupit. Raději na to upozorněte svého průvodce, ať na to nezapomenou (stalo se to v naší skupince) Nebudete potřebovat žádné misky, ešusy, příbory, apod. Všechno dostanete. Nezapomeňte si vzít dost vody, alespoň 1,5 litrů až 2 litry na den. 

Spaní v Ranger Station

Na noc si vemte teplejší oblečení, v noci může být chladněji. Nebudete potřebovat spací pytel ani nic podobného. K dispozici je povlečení v podobě tenkých prostěradel a přikrývek. Vemte si vlastní ručník a hygienické potřeby.

Oblečení

  • dlouhé kalhoty na treky do lesy,
  • kraťasy na trasu podél pláže,
  • dvě až tři třička na převlečení zvlášť pokud se více potíte,
  • mikina – tu jsme ani nevytáhli, ale za chladnějšího počasí se může hodit,
  • pláštěnka nebo nepromokavá bunda za deště,
  • čepice nebo kšiltovka,
  • pevnější pohodlné boty – trekové nebo pohory – trasy nejsou úplně náročné, ale jsou blátivé a občas budete muset brodit i řeky tzn. buď přecházet v botech nebo vyzouvat,
  • pantofle, žabky nebo něco na přezutí na večer,
  • plavky,
  • něco na spaní.

Osobní věci

  • sluneční brýle,
  • elektronika – power banka, foťák, čtečka, mobil apod.,
  • čelovka,
  • sprej proti komárům – doporučujeme Predator, 
  • opalovací krém, 
  • lékárnička.

Co dalšího dělat a vidět na poloostrově Osa

Z našeho dvoudenního výletu jsme si odvezli spousty zážitků. Zůstanou nám v paměti zvířata, která nás nepřestala ohromovat a bavit. Rostliny, které mají své důležité místo v ekosystémů, a které umí léčit bolest břicha, zubů nebo se používaly jako sádra. 

Poloostrov Osa a jeho okolí má však co nabídnout i mimo park Corcovado. Alternativou Corcovada může být již zmiňovaný národní park Piedras Blancas u města Golfito, které je oblíbené mezi surfaři. Najdete tady další trasy a džungle na průzkum. 

V Puerto Jiménez můžete vyrazit:

  1. do čokoládovny – tour stojí okolo 40 dolarů a je dvakrát denně od 8:30 a od 14:00.
  2. na kajaku zkoumat rostliny Mangrove 
  3. na kole objevovat okolí města
  4. zkoumat místní přírodu ze sedla koně
  5. za odpočinkem na pláže Matapolo a Preciosa
  6. na výlet k vodopádu King Ruis.

Doufáme, že se jednou na tento malinký poloostrov ještě podíváme. Mrkněte, na naše další rady o cestování v Kostarice.