Národní park Manuel Antonio: perla Kostariky

Last updated on 14/06/2022

Národní park Manuel Antonio je velkým lákadlem pro turisty Kostariky. Nabízí totiž všechno, co můžete v této krásné zemi najít: dlouhé pláže s bílým pískem, deštný prales, zvířata, tyrkysové moře, vodopády.

Park je velmi dobře dostupný i pro rodiny s dětmi. Turistické trasy, které tady najdete jsou nenáročné a zvládne je skoro každý. Navíc si můžete v průběhu odpočinout na plážích. Nedaleko najdete i zázemí v podobě sprch. Manuel Antonio je ideálním místem pro všechny, kteří chtějí spojit aktivitu s odpočinkem.

Kde se nachází národní park Manuel Antonio

Národní park se nachází na západním pobřeží Kostariky kousek od města Quepos. My jsme se tady ubytovali na dvě noci s tím, že si alespoň užijeme trochu městského života. Quepos je ale docela malé a ne moc pěkné město, kde nic moc není. Najdete tady samozřejmě hotely, restaurace i obchody. Večer si můžete vychutnat procházku po pobřeží třeba s místním pivem v ruce. Pro nás to byl první kontakt s mořem v Kostarice. Pokud ale toužíte po klidu a případně ranním výhledu na moře a národní park, je vhodnější se ubytovat někde blíže k parku, který je od města vzdálen cca 20 minut jízdy autem. Z města se sem dostanete i autobusem. 

Co je dobré vědět před příjezdem do parku

  1. Parkování je možné za poplatek v okolí parku. Nás už na hlavní silnice z Quepos zastavovali místní naháněči s nabídkou parkování. Pozor na ně. Dojeďte co možná nejblíže k parku.
  2. Národní park je otevřen od 7 do 16 hodin včetně prázdnin. Je dobré si přivstat, abyste tady mohli strávit v klidu celý den. Myslete však na to, že bývá zavřený každé úterý, a proto pokud si plánujete itenerář na cestu Kostarikou, je potřeba s tím počítat. Nám vycházel dle původního plánu zrovna na úterý a museli jsme kvůli němu trochu upravit naši cestu.
  3. Na oficiální stránkách se dočtete, že lze koupit lístek pouze onlinezde. My jsme to riskli bez rezervace, protože nám rezervační portál nechtěl vzít kartu. Měli jsme štěstí. Lístky se dají koupit i při vstupu do parku, ale doporučujeme si rezervaci raději udělat. Nikdy nevíte, kolik bude v parku lidí. Vstup do parku stojí $18. Připlatit si také můžete za prohlídku s průvodcem. Ceny se pohybují okolo $65.
  4. Do parku je zákaz vstupu s jídlem. Obsah batohů a tašek kontrolují celkem důkladně při vstupu a jídlo vyhazují. Důvodem jsou opičky, které velmi rádi kradou jídlo turistům. Jídlo si můžete koupit v bistru uprostřed parku. Nabízí tady menší občerstvení kávu, zmrzlinu apod.

Trasy a pláže národního parku MA

Národní park není velký a všechno se dá stihnout za jeden den i s odpočinkem na pláži. Můžete si pronajmou průvodce, který vám pomůže najít zvířata a ukáže zajímavé rostliny. Výhodou je, že přesně vědí, kde hledat. My jsme vyrazili na vlastní pěst a musím říct, že to nebylo jednoduché. Sami jsme vlastně viděli jen leguána a pár opic. Ostatní jsme hledali tak, že jsme se přiblížili k nějaké skupině s průvodcem a hledali, co vidí. Nakonec jsme viděli i aguti, srnky, malpy kapucínské, chápány, vřešťany, pár ptáků, ještěrky a z hodně velké dálky i lenochoda. 

Trasy jsou v délce od 0,2 km do 9 km a vedou skrze národní park i pláže. U vstupu si můžete mapu vyfotit a trasy podrobně prozkoumat. Nám se nejvíce líbila stezka Punta Catedral, která nás provedla částí poloostrova. Tady jsem také viděli nejvíce zvířat. Pokud rádi obdivujete vodopády, vydejte se na Sendero Catarata. Vodopád je sice malinký, ale cesta k němu stojí za to. Pro milovníky vyhlídek je skvělá Sendero Mirador. 

V parku je několik různých pláží k prozkoumání. Dvě nejoblíbenější jsou Manuel Antonio Beach a  Espadilla Sur. Obě jsou 30 minut chůze od vchodu a jsou jedny z nejkrásnějších v Kostarice. Pokud se chcete vyhnout davům lidí, nejlepší pláž v Manuel Antonio je Playa Espadilla Sur.

Kde zakončit den

Den jsme zakončili v kavárně Emanuel s krásným výhledem na park Manuel Antonio. Navíc nás tady čekal další zážitek. Papoušci Ara tady přelétali z větve na větev. Jirka z toho byl u vytržení a šel je pronásledovat na nejbližší strom. Arám se to moc nelíbilo a odháněli ho hlasitým vřískotem. Nedal se. Papoušků jsme během našeho výletu viděli ještě nespočet.