Perito Moreno největší zážitek z Patagonie

Last updated on 07/04/2020

Ledovec Perito Moreno byl rozhodně jeden z největších zážitků z naší cesty po Patagonii. Vynechat ho by byl hřích. Najdete ho v národním parku Los Glaciares stejně jako město El Chaltén, Cerro Fitz Roy a Cerro Torre. Ledovec leží kousek od města El Calafate. Argentinská města nás vždy mile překvapila a v El Calafate tomu nebylo jinak. Najdete tady řadu hospůdek a kavárniček. Můžete si zajít na skvělý steak nebo ochutnat výborné argentinské víno. I my jsme si zašli na první steak, ale bohužel jsme byli trochu zklamaní. No asi špatný výběr. El Calafate je skvělé výchozí místo k návštěvě ledovce.

Na začátek zajímavosti o ledovci:

  • Perito Moreno je třetí největší zásobárna pitné vody na světě.
  • Nadmořská výška ledovce je pouze 177 metrů.
  • Ledovec je větší než Buenos Aires.
  • Ve viditelné části dosahuje výšky až 70 metrů.
  • Ledovcová pole v jižní Patagonii jsou třetí největší na světě – hned po Antarktidě a Grónsku.
  • Perito Moreno se nachází v národním parku Los Glaciares, kde najdete další dva ledovce Viedma a Upsala.
  • Jeden z mála ledovců, který se brání globálnímu oteplování a neustupuje.
Ledovec Perito Moreno

Jak se na ledovec dostat?

Perito Moreno se nachází asi 75 km od města El Calafate. Úplně nejjednodušší doprava je, jak jinak, autem. Ve městě najdete několik půjčoven, kde není problém auto na den či půlden vypůjčit.

TIP: Další možností je auto si rovnou koupit. Není to žádná věda. Mrkněte se, jak na koupi auta v Chile.

Další možností je autobus. Bohužel z města nejezdí hromadná doprava a je nutné si zaplatit speciální bus, který vás k ledovci doveze. Takové autobusy jezdí několikrát denně tam i zpět a provozuje je několik společností. Ideální je zarezervovat si autobus den dopředu. Zeptej se ve vašem hotelu, rádi vám s tím pomohou. Většinou tyto autobusy cestující vyzvedávají přímo před hotelem. Další možností je zarezervovat si lístek na autobusovém nádraží nebo v centru města. Jednou ze společností je například Cal Tur. Ceny i časy odjezdů jsou podobné. Obvykle se odjíždí ráno v 8 hodin s návratem v 16 hodin nebo odpoledne ve 13 hodin s návratem v 19 hodin. Cesta k ledovci zabere asi dvě hodiny.

Třetí možností je vyrazit pěšky nebo stopem. Ale pozor, je to dost daleko a auta ne vždy zastaví. Konkurence stopařů je dost veliká.

Perito Moreno_Patagonia Beer

Poplatek za vstup

Při vjezdu do parku určitě neminete poklady, kde je nutné zaplatit 800 ARS (cca 300 Kč). V případě, že pojedete autobusem, zastaví vám tady a počkají na vás. Odtud už je to jen 45 minut na velké parkoviště. Ceny v Argentině jsou nestabilní, proto doporučujeme se o aktuálním poplatku informovat předem.

Co lze dělat u ledovce Perito Moreno

Vaše cesta skončí na velkém parkovišti, kde budete mít možnost rozhodnout se, co dál. Budete si zde moci koupit jeden z výletů nebo sednou na autobus, který vás odveze přímo k ledovci. My jsme si tentokrát výlet nechali ujít, ale možnosti jsou takové:

  1. Zaplatit si loď, kterou se dostanete po jezeře blíž k ledovci a uvidíte ho ze všech stran. Můžete tak pořídit super fotky z jiných úhlů. Nám se zdálo, že loď o moc blíž ledovci než my není, ale i tak to může být zážitek.
  2. Zaplatit si výlet přímo na ledovec. Budete mít tak šanci projít se po ledovci a objevovat ho úplně z jiného úhlu pohledu. Výlet budete absolvovat se skupinou a průvodcem, který je nutností. Dostanete potřebné vybavení jako je helma a mačky. Věříme, že to rozhodně stojí za to.

My jsme se spokojili pouze s klasickými „turistickými“ trasami. Nelitovali jsme, protože i tak to stálo za to. Překvapilo nás, jak blízko jsme se k ledovci dostali. Strávili jsme tam více než 5 hodin a vydrželi bychom i déle.

Autobus vás doveze do „centra“, kde si můžete zajít na záchod či do restaurace. Můžete si zaplatit i průvodce, který vás po stezkách provede i s výkladem. V blízkosti ledovce se nachází lesík, ve kterém jsou vystavěny dřevěné stezky s vyhlídkami. Docela nás překvapila jejich rozmanitost. Můžete si zvolit cestu podle obtížnosti a délky. Ono to ve skutečnosti moc obtížné není. Spíše jde o počet schodů, ale pro starší lidi dobré vědět.

Perito Moreno

Návštěvu ledovce můžeme rozhodně doporučit. My jsme si k tomu vzali pivo a sušenky a jen se v klidu kochali. Každou chvíli uslyšíte, a pokud budete mít štěstí, i uvidíte, jak se od ledovce odlamují obrovské kusy ledu.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *