Vodopády Nauyaca: první koupání přímo pod vodopádem v Kostarice

Pro milovníky vodopádu je Kostarika ta pravá země. Najdete je snad v každé části. Jedny z nejkrásnějších jsou vodopády Nauyaca, které se nachází v jižní části země. Vodopády tvoří dvě části o celkové délce 61 metrů. Oblíbené jsou také pro svůj přírodní bazének, do kterého vodopád padá. 

My jsme se u vodopádu Nauyaca zastavili cestou do Národního parku Corcovado. Měli jsme ještě v plánu zastávku u pláže v Uvitě, ale nakonec jsme to nestihli.

Jak se dostat k vodopádu Nauyaca?

Vodopád se nachází u silnice 243 z města San Isidro do města Dominical. Na této hlavní silnici najdete oficiální kancelář, kde se kupují vstupenky. Odtud poté musíte pokračovat ještě cca 2 km prašnou cestou na parkoviště. Odbočku najdete nad kanceláří (ze směru z měst Dominical) vpravo. Parkoviště nelze minutou. Nic jiného tady není. Někteří průvodci doporučují na tuto cestu auto 4×4. Přestože je cesta strmá, není čtyřkolka potřeba. 

Od parkoviště už budete muset po svých, případně si zaplatit koně, který vás pohodlně odveze až k vodopádu. Trasa ale není nijak náročná a zvládne ji každý včetně dětí. Pěšky je to 4 km k vodopádů a 4 km zpět. Trasu využívají koně i turisti. Stezka je pěkně udržovaná, ze začátku vás provede podél řeky Baru. Poté se od řeky odpojíte a půjdete lesní cestou do kopce. Cestou můžete vidět obrovské bambusové stromy, ptáky nebo pokud budete mí štěstí i opice.

Vodopády – zasloužená odměna

Odměnou vám bude krásný vodopád, který leží uprostřed širokého kaňonu obklopený nádhernou přírodou. Velkou výhodou je, že se můžete zchladit koupačkou. Kdo se ještě nikdy pod vodopádem nekoupal, je to skvělý zážitek. Vodopád má dvě části, ke kterým se pohodlně dostanete po schodech. Ten vyšší má 45 metrů. Druhý je menší, ale právě u něj se lze koupat. Místňáci si z něj dokonce dělají přírodní „tobogán”. Voda je sice pekelně studená, ale chce to se odhodlat a vyrazit. Rozhodně nebudete litovat. 

Převléknout se můžete buď šikovně přímo u vodopádu, nebo využít převlákárny, které najdete přímo před schody k vodopádům. K vodopádům se po schodech sestupuje docela strmě, doporučuji tedy využít převlékárny ihned po příchodu, ať se nemusíte vracet. To si člověk několikrát rozmyslí. 🙂

Okolo „bazénku” jsou kluzké kameny. Pokud si chcete udělat fajn fotky, kde budou vidět obě kaskády, vezměte si boty. Pokud máte rádi koupání, můžete tady ztrávit třeba celý den. Počítejte s tím, že zde nenajdete žádné restaurace nebo občerstvení, takže jídlo a pití sebou. 🙂

Kam dál? 

Po návštěvě vodopádu jsme pokračovali do města Uvita, kde  jsme se zastavili jen na oběd. Vyzkoušeli jsme restauraci Los Laureles z tištěného průvodce. Ceny jsou tady sice dražší od 4000 CLP, ale všichni jsme si pochutnali. Nejvíce nám chutnaly Panatones – opravdu můžu doporučit.

Pokud máte více času můžete v okolí navštívit:

  • národní park Marina Bellana, která má pláže ve tvaru velrybího ocasu
  • vodopád El Pavon
  • Mangrovníky – vzít si tour do chráněného území
  • velryby – vzit si tour na pozorování velryb
  • Rocas de Amancio
  • vodopád Uvita
  • pláž Hermosa