Naše třítýdenní cesta po Severním Vietnamu začala na ostrově Cat Ba, kam jsme se vydali přímo z letiště. Tedy přes rušné město Ha Noi, ale nechtěli jsme se tady zdržovat hned na začátku, a tak jsme jen přeskočili na autobus. Cat Ba je součástí zálivu Halong Bay, kam míří většina turistů. Na ostrově je jich ale míň a najdete tu stejně krásné jeskyně i přírodu.
TIP: Vpravo od východu z letiště jsou autobusové zastávky směrem do centra města. Je možné využívat veřejnou dopravu linek 07 a 17. Tyto linky jedou do západní části města. My jsme čekali na bus 87, který jel do staré části Hanoje, odkud jsme chtěli pokračovat rovnou na ostrov Cat Ba.
Cestování ve Vietnamu je docela jednoduché, ale vždycky je to zážitek stejně jako v jiných asijských zemích. My jsme za tři týdny vyzkoušeli skoro všechny druhy dopravy snad kromě “sleeping” vlaků. Autobusy a vlaky na delší přesuny jsme hledali přes stránku baolau.com, ale nikdy jsme tam nic dopředu nerezervovali. Většinou jsme se mrkli na orientační cenu a lístek koupili až na nádraží nebo v “cestovní agentuře”. Podobně to bylo i při hledání dopravy na ostrov Cat Ba, kterou zajišťovala místní agentura. U nich si člověk může kromě autobusu koupit výlety do všech možných koutů Vietnamu. Busy na Cat Ba jsou srovnatelné s těmi českými a využívají je spíš turisti. Většinou je v nich “stevard”, který vás průběžně informuje o cestě.
Cesta na ostrov trvala cca 3,5 hodiny i s přestupem na speed boat. Všechno probíhalo docela hladce, ale měli jsme trošku strach o naše krosny, se kterými při nástupu a výstupu docela šachovali a házeli jimi nad vodou jako s pytlem brambor. Po výstupu z lodě nás na ostrově čekal druhý bus, který měl za úkol rozvážet lidi do hotelů. Rozvoz sice dobrej, ale Cat Ba je tak malé město, že bychom to měli rychlejší, kdybychom do hotelu došli pěšky. Bydleli jsme v hotelu Ciao Cat Ba Hotel kousek od přístavu.
TIP: Nejde si nevšimnout, že většina domů ve Vietnamu je obdélníkové tvaru. U silnice bývají domy nejužší (2-3 metry). Pak se domy táhnou na délku (10-20 metrů) a také na výšku. Každé patro má tak maximálně dva pokoje s tím, že v přízemí si Vietnamci většinou zřídí svůj krámek nebo kancelář. V dalších patrech žijí. Ale proč jsou domy tak úzké? Při koupi nemovitosti je nejdůležitější tzv. silniční metr. Čím více metrů, tím jste více vidět. Nicméně platí i „čím více silničního metru, tím více zaplatíte“. A tak si lidé raději staví domy do výšky, než šířky.
Vyhlídka Cannon Fort
První den po příjezdu jsme neměli dost času na nějaký delší výlet, a tak jsme si vyšli aspoň na západ slunce na vyhlídku Cannon Fort, která je cca 5 minut od města. My jsme šli pěšky, ale jde tam pohodlně vyjet i na skůtru. Z vyhlídky je skvělý výhled na město, moře, okolní hory i rybářské vesničky. My jsme si ji užili a poprvé vytáhli dron.
Večer jsme zkusili první vietnamské jídlo v restauraci podle Trip Adviseru. Byla jsem zvědavá na místní Pho Bo, tak jsem si ji hned dala. Mě osobně malinko zklamala. Ve srovnání s Pho Bo v Čechách nebyla tak bohatá na suroviny (chyběli mi tam klíčky, koriandr a další zelenina). K polévce navíc dávají limetku, která jí dodá jinou zajímavou chuť, místo koriandru do ní často dávají mátu. Jídlo ve Vietnamu je moc dobré, což není překvapením, ale myslím, že hodně záleží i na oblasti. Nejlepší kuchyně je prý v Da Langu. Pokud tedy někdo cestuje za jídlem, může to pro vás být jedna z možností.
Výlet na skútru po ostrově Cat Ba
Druhý den jsme vyrazili na výlet po ostrově. Na ostrově je několik jeskyní, které stojí za to vidět. Do všech se platí vstupné + parkování. Jeskyně za války sloužili jako útočiště pro místní lidi. Jednou z nich je jeskyně Hang Trung Trang, která sloužila jako nemocnice.
TIP: Na výlet jsme vyrazili na skútru. Což je asi nejjednodušší způsob dopravy v místě. My jsme si půjčili skútr v našem hotelu, ale seženete ho na každém rohu. Ceny se pohybují kolem 100 Kč.
Střed ostrova tvoří Národní Park Cat Ba, ve kterém je možné trekovat. Na delší výlety se doporučuje pronajmout si průvodce. Ve středu parku je vyhlídka, na kterou jsme se taky vydali. Cesta je dobře značená. Výhled odtud na celý ostrov je překrásný.
Na večer jsme ještě zamířili na místní tři pláže, které jsou kousek za městem. Byli jsme se mrknout jen na dvě z nich. Pláže jsou ukryty v krásných zátokách s výhledem na skály. Mohlo by to být krásné místo, kdyby na nich nezačali stavět hotelové resorty případně je stavěli v souladu s krajinou. Oba hotely jsou hodně vysoké, aby se vůbec do zátoky vešly a jsou trochu jako pěst na oko. Jeden hotel má bazén s tobogánem, jiný nabízí pro turisty možnost svezení na banánech podobně jako je to v Evropě. Na jedné z pláží se hotel teprve staví, takže pláž ani nebyla dostupná ke koupání, ale horší je, že byla zakryta hromadou bordelu ze stavby a odpadky, které odplouvají dál do moře. Bohužel je to jedna ze špatných stránek cestovního ruchu.
Výlet do zátoky na ostrově Cat Ba
Poslední den na ostrově Cat Ba jsme strávili výletem do zátoky, na který jsme se moc těšili a rozhodně stojí za to. Na výlet vyrážíte se skupinou, což sice pro někoho nemusí být ideální, ale dostanete se na úžasná místa.
První zastávku jsmě udělali kvůli projížďce na kajaku. Kajaky jsme dostali půjčené na 1,5 hodiny. Měli jsme tak dost času proplouvat zátokou a jeskyněmi. Užívali jsem si klidu a focení. Tyto hromadné výlety mají většinou jednu výhodu, a to je jídlo. Obvykle během dne dostanete minimálně oběd. Ten náš byl opravdu bohatý od rýže přes tofu, mušle až po závitky. Dostali jsme ho hned po projížďce na lodi.
Odpoledne jsme měli zastávku na Lan Ha Bay, kde byla i možnost šnorchlování. To jsme ani nezkusili, protože nebylo nic vidět. Bohužel tady tak průzračné moře jako třeba v Thajsku nenajdete. Ale ta pláž! Lan Ha Bay je jedna z nejhezčích pláží v zátoce. Je ale dost malinká, takže na delší válení u moře to není.
Další zastávkou byl Monkey Island. Tady jsme měli čas asi dvě hodinky, protože součástí ostrova je i krátký výšlap na vyhlídku. Z vyhlídky je vidět celá zátoka i ostrov. Vietnamci tam většinou vyrazí jen v žabkách, což je trošku nebezpečný pro ně i pro ostatní. Opice jsme cestou nepotkali, ale na pláži jich je požehnaně. Místní si z nich udělali turistickou atrakci, a tak už jsou tak trochu připraveny „pózovat“. Na turisty jsou opičky zvyklé a nejsou nebezpečné. Občas seberou někomu třeba čepici nebo někomu skočí na rameno. S tím je potřeba počítat. Při příjezdu i odjezdu na ostrov je potřeba přesednout z lodě na malé „převozní“ loďky. Je celkem sranda sledovat Vietnamce a jejich reakce. Vietnamci obvykle vyrazí na pláž nebo túru v žabkách, šatech nebo lodičkách, a tak se občas stane, že skončí v moři nejen jejich žabky, ale i oni. Tuto podívanou můžete sledovat z místní restauračky a dát si třeba jeden z výborných ovocných smoothie.
Náš výlet do zátoky se chýlil ke konci, ale cestou zpět jsme ještě projeli Fishing Village (rybářskou vesnicí). Žijí zde rybáři se svými dětmi a celou rodinou. Ve vesnici mají vše, co k životu potřebují včetně restaurací a barů. Jedině děti musí každý den jezdit na Cat Ba do školy. Některé domky mají dokonce i psa, který běhá po „zahradě“. Rybáři vypadají docela chudě, ale prý si vydělají až několik milionů dolarů.
Výlet jsme si užili a rozhodně ho doporučujeme všem, kteří na Cat Bu vyrazí. My jsme za něj zaplatili 350k dongů. Nicméně ceny se pohybují různě. Pokud vám nevadí si připlatit, můžete se dostat i do některého z domků ve Fishing Village a třeba i ochutnat místní specialitu.
Náš pobyt na ostrově tímto výletem skončil a my začali plánovat, co dál. Původní plán byl vyrazit nočním busem přímo do Ha Giang. Davidovi kamarádi ale byli zrovna v Hanoji, tak jsme to trochu přeplánovali a rozhodli se, že strávíme jeden den a noc v Hanoji, pak vyrazíme na dva dny do Ninh Binh a teprve odtud do Ha Giang, aby nám to vyšlo na nedělní trhy na severu.
Napište první komentář