3 dny v Söldenu – údolí Ötztal

Letos jsme měli v plánu rodinný výlet do Švýcarska, ale osud tomu den před odjezdem nepřál. Dovolenku jsme během hodiny přeplánovali a vyrazili do Rakouska. Týden jsme rozdělili na dvě destinace. První zastávkou bylo město Mayrhofen v blízkosti Zell am Ziller. Odtud jsme pokračovali na jednodenní výlet k největšímu jezeru Tyrolska Achensee. Udělali jsme si procházku okolo jezera a vyrazili směr Sölden. Naše poslední místo dovolené.

Sölden je velmi známé hlavně mezi lyžaři. Středisko se rozprostírá mezi třítisícovkami. Ledovec Sölden poskytuje skvělé podmínky pro lyžování od září do dubna. Zbytek roku středisko navštěvují zapálení bikeři, turisté i běžci. Své si tu najdou i rodiny s dětmi, ale pozor. Zdejší turistické trasy patří spíše mezi ty náročnější. My jsme v Söldenu byli pouhé tři dny, ale rozhodně jsme tu nebyli naposledy. Co všechno jsme stihli za tři dny?

Sölden Summer Card – ano nebo ne?

Téměř v každé oblasti Rakouska si můžete koupit něco jako Summer card – letní kartu výhod. Ta je většinou cenově odstupňována podle počtu dní. Po nákupu této karty získáte například zdarma vstupy na lanovky, zvýhodněné vstupné do zábavních areálů nebo jízdné zdarma v dané oblasti. Každá oblast to má jinak, ale informace jsou uvedeny na oficiálních stránkách. V Söldenu to můžete využít například na:

 • lanovku 1x denně s tím, že máte na výběr z 11 možností,
 • vstup do Aqua dome, kde najdete lázně s několika vnitřními i venkovními bazény,
 • vstup do vodního světa s tobogány,
 • minigolf,
 • půjčení kola,
 • jízdné na panoramatickou cestu a ledovcovou cestu,
 • a mnohé další.

Můžete využít slevu na ubytování v partnerských ubytovacích zařízeních. Ceny se pohybují dle období a počtu dní, na které chcete kartu využít. Minimum jsou tři dny, maximum deset. 

Kartou můžete koupit přímo ve městě v některých z centrem nebo online. Veškeré informace najdete zde.

My jsme kartu využili na tři dny, ale zdaleka ne všechny její možnosti. 

Ötztal Glacier Road na vyhlídku BIG3 nebo Schwarz

Nejvýše položená panoramatická silnice východních Alp vede ze Söldenu nahoru k ledovci Rettenbach a tunelem Rosi-Mittermeier dále k ledovci Tiefenbach. Tato cesta je pro osobní auta zpoplatně, a proto je výhodnější využít místní dopravu, která je ke kartě zcela zdarma. Na samotné vrcholy se potom dostanete lanovkou. Jedna z možnosti je vyjet lanovkou na Aussichtsplattform Schwarze Schneide. Odtud se můžete vydat i na vrchol BIG3, ale je to spíše pro zdatnější turisty. Cesta vede tunelem a poté je nutná přejít přes sníh ve strmém žlabu. Doporučuji to spíše s mačkama. Z mezistanice můžete podniknout výšlap na Braunschweiger Hütte a pokračovat až do druhého údolí, ale opět je pro zdatnější turisty. 

My jsme si vyjeli na vyhlídku BIG3 Aussichtspunkt k ledovci Tiefenbach odkud jsou nádherný výhledy na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze. Za hezkého počasí můžete vidět i Dolomity. Na vrcholku je pouze panoramatická lávka dlouho 20 metrů. Teploty nahoře se pohybovaly okolo nuly. Z dolní stanice lanovky jsme se vydali na panoramaweg směrem do města Vent.

Cestou panoramaweg do Ventu

Panoramatické trasa začíná u lanovky na ledovec Tiefenbach. Trasa má 11 km a vede v nadmořské výšce mezi 2800 a 1900 m. Trasa trvá cca 4 hodiny. My jsme ji zvládli asi za 3 hodiny. Po cestě není žádná horská chata ani možnost útěku například dolů do údolí. Není zde ani možnost občerstvení nebo pitné vody. 

Na trase se nám postupně ukazovalo údolí Ventertal a okolní třítisícovky. Obdivovat můžete  Nederkogel (3163 m), Grieskogel (3107), Zirmkogel (3278 m), Gampleskogel (3399 m), trojvrchol Ramolkogel (3549 m), Firmisanschneid (3490 m), Vorderer Diemkogel (3368 m), Hintere Schwärze (3624 m), Mutmalspitze (3522 m), Similaun (3606 m). Cesta vede úzkými cestičkami i přes velké kameny i morény. Cesta pro nás nebyla příliš náročná, sestupovali jsme o 900 výškových metrů stále dolů. Zastávku jsme si udělali u jezírka Weisseskar. Společnost nám dělali ovce i krávy, které jsou všudypřítomné. Po čase se nám ukázal náš cíl, vesnička Vent. Za odměnu jsme si tady zašli na polévku a vydali zpět do Söldenu autobusem, který jezdí v létě pravidelně. 

Gaislachkogel a vyhlídka James Bond

Druhý den jsme vyjeli lanovkou na Giaslachkogel přímo ze Sölden. Tento vrchol je známý díky filmu Jamese Bonda, který se tady natáčel. Ve městě i nahoře můžete vidět starý Defender, který byl pro film využit. Na vrcholu ve výšce 3050 m můžete navštívit muzeum 007 Elements zabudovaného přímo do skalního masivu. My jsme si tohle nechali ujít, protože jsme filmy ani neviděli. Z vyhlídky je vidět opět na všechny horské masivy v okolí až po Dolomity. Odtud se můžete vydat pěšky do Söldenu okolo jezera Gaislacher See. 

High Alpine Timmelsjoch road

Odpoledne jsem vyrazili na High Alpine Timmelsjoch. Můžete opět využít místní autobus, ale my jsme tentokrát vyjeli autem přestože je cesta placená. Výhoda auta je zejména v možnosti zastavit na kterékoliv vyhlídce a nespěchat. Rozhodně jsme nelitovali. 

Alpská silnice začíná v Hochgurglu. Má délku 8 km a nabízí neskutečně nádherné výhledy. Historicky byla tato cesta důležitou obchodní spojnicí mezi Itálii a Rakouskem. První zmínky jsou již z roku 1241. Vine se z údolí Ötztal v Tyrolsku přes 2 478 metrů vysoký průsmyk Timmelsjoch (Passo del Rombo) a poté klesá do města Meran. Oblíbená je mezi cyklisty i motorkáři, kteří se zde mohou zastavit v moto muzeu. To se nachází hned na začátku u mýtné brány. Kromě výhledů vás tudy provede i malé architektonické sochy, kde se dozvíte více o historii silnice od začátku stavby po nynějšek. Sochy jsou umístěné na několika zastávkách podél silnice a informují cestovatele o přírodě, historii, kultuře, komunitách a ekonomice regionu. Zastavit se můžete u:

 • Walkway – chodníku, který nabízí bezkonkurenční výhled do Ötztalského údolí,
 • Smuggler – představuje historii pašeráků, kteří tudy v minulosti procházeli,
 • Transit – výstava uvnitř má představovat dělníky na stavbě silnice,
 • Pass Museum – věnované průkopníkům vysokohorské cesty,
 • Telescope – architektonická stavba ve tvaru teleskopu nabízí panoramatický výhled na Granatkogel (3 304 m) a Hohe First (3 403 m),
 • Garnets – krásný výhled do údolí Passeiertal a na Moos, dva granáty po vzoru geologických skalních útvarů nalezených v údolí Passeiertal slouží jako výstavní místnost a vyhlídková plošina.

Všechny výhledy stojí za zastávku. Nám se asi nejvíce líbila vyhlídka Walkway a vše na italské straně. Vyhlídková jízda nám zabrala skoro 4 hodiny. 

Rotkogel Joch lanovka

Třetí den byl náš odjezdový. Měli jsme naplánovanou ferratu, ale ještě předtím jsme se naposledy nechali vyvést lanovkou Giggijochbahn na jeden z vrcholků. Ještě poslední pohled na vrcholky hor. Nahoře jsme si zašli pouze na kávu a sjeli dolů. Nicméně odtud se můžete pěšky vydat na Schwarzkogel kolem jezera Schwarzsee. Trasa vede i na Rosskirpl nebo Grieskogel.

Ferrata u vodopádu Stuibenfall

Třetí den jsme zakončili ferratou u vodopádu Stuibenfall ve vesnici Umhausen. Kromě ferraty je tady i pěkný okruh na procházku vhodný i pro děti (bez kočárku). Vodopád má výšku 159 metrů a je nejvyšším vodopádem v Tyrolsku, čtvrtým nejvyšším v Rakousku. Vodopád je zdarma, ale platí se 5 euro za parkování. Od parkoviště vede cesta pod vodopád cca 25 minut. Tady se můžete vydat buď ferratou nebo přímo nahoru po visutých schodech, kde jsou i vyhlídkové plošiny. Už samotné schody jsou velmi zajímavé, vedou do prudkého kopce. Nad vodopádem cesta pokračuje lehkou sestupovou cestou zpět do vesnici. Tato cesta je značena i mapy.cz. 

My jsme se rozhodli zpestřit si návštěvu o ferratu. Ta začíná pod vodopádem krátkým lanovým mostem. První část trasy je velmi lehký, spíše A/B. Některé úseky šly jít i bez jištění. Druhá část už je těžší a má exponované úseky. Na závěr se podlézá pod jednou z vyhlídkových plošiny a po lanovém mostě přechází přímo nad vodopádem. Ferratu hodně navštěvují i rodiny s většími dětmi. 

Dole ještě najdete koupaliště biotop Naturbadesee.

Co jsme ještě v Söldenu nestihli?

Na Ötztalské údolí bychom potřebovali ještě pár dní navíc. Můžete tady najít nespočet turistických tras a díky dobré dopravní dostupnosti nemusíte ani vymýšlet okružní chaty. Vedou tudy i dálkové turistické trasy. Kromě zmíněných aktivit, co nabízí Summer Card můžete na snadnou procházku vyrazit třeba k jezeru Piburger See. My si určitě příště nenecháme ujít ani bikepark, který patří mezi jeden z nejvyhlášenějších. 

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *